Мачове като този се помнят (видео)

Без съмнение двубоят между Джон Хигинс и Уенбо Лян може да бъде определен като най-добрият в първия кръг на тазгодишния "Мастърс" по снукър в Лондон. 40-годишният шотландец развали дебюта на китайския си съперник и го победи с 6:4 фрейма. Срещата обаче бе на много високо равнище с три сенчъри и пет халф-сенчъри брейка. Стотачките бяха дело на Хигинс, който на 1/4-финалите в "Александра Палас" ще се изправи срещу действащия световен шампион Стюърт Бингам.

Седмият в световната ранглиста шотландец започна ударно двубоя със сенчъри брейк от 119 точки. Отговорът на 28-годишния Лян не закъсня и със серия от 88 точки изравни за 1:1. В третата партия няколко визити около зеленото сукно донесоха аванса от 2:1 на китаеца. Преди почивката обаче Хигинс върна баланса в резултата след ново сенчъри от 104 точки. Именно в тази четвърта част Магьосника от Уишоу имаше шанс за максимум, но лошо пласиране за предпоследната червена топка му попречи.

Подновяването на играта отново бе със силна точкове серия на четирикратния световен шампион. Хигинс записа брейк от 75 точки и така поведе с 3:2. Лян, който за първи път участва на "Мастърс"-а, не позволи увеличаване на разликата и с 61 точки в сметката си направи резултата 3:3. Седмата партия се разви страхотно за шотландеца. Носителят на две титли от надпреварата Хигинс реализира страхотните 133 точки за 4:3, но опонентът му отново показа непримиримост и изравни в осмия фрейм.

Бившият номер 1 в света се развихри около зеленото сукно в деветата партия и с брейк от 85 точки се доближи на крачка от успеха. В десетата част пак Хигинс взе ранната инициатива, но неприятен кик по червена топка прекъсна серията му на 32 точки. След кратко надлъгване и непретенциозни серии от страна и на двамата цветните топки се оказаха решаващи. Лян вкара жълтата, но изненадващо сбърка зелената. Хигинс само това и чакаше - разчисти до розовата включително и така се поздрави с победата в много качествения мач.

Шотландецът записа своя осми успех от осем сблъсъка с Лян.