Евертън взе аванс срещу Ман Сити, Лукаку отново герой (видео)

Евертън победи Манчестър Сити с 2:1 в първи полуфинал от турнира "Кепитъл Уан Къп". Домакините поведоха чрез Рамиро Фунес Мори в 45-ата минута, а след почивката съперниците си размениха по едно попадение в разстояние на две минути. Първо Хесус Навас изравни, но веднага след това Ромелу Лукаку с поредния си гол донесе успеха на "карамелите".

Евертън беше в серия от 4 мача без победа на своя "Гудисън Парк", но и Сити не се представя особено сполучливо на чужд терен през сезона - тенденция, която намери своето потвърждение днес.

Мениджърът на домакините Роберто Мартинес залаожи в предни позиции на звездата Лукаку, а на белгийския национал помагаха Жерард Деулофеу, Рос Баркли и Том Клевърли.

За Сити атаката се водеше от Серхио Агуеро, а зад него действаха Давид Силва, Туре Яя и Кевин де Бройне.

До почивката играта беше равностойна, като и двата отбора опитваха предимно далечни изстрели. Николас Отаменди можеше да даде аванс на "гражданите" в 24-ата минута след центриране от корнер, но ударът му бе неточен. Домакините на два пъти пратиха топката в противниковата врата, но и двете попадения правилно бяха отменени заради засади.

Евертън поведе секунди преди почивката, когато Вилфредо Кабайеро с мъка отрази шут на Рос Баркли, но при добавката нямаше кой да попречи на Фунес Мори.

Втората част започна с опасни удари на Мухамед Бешич и Деулофеу и сериозен проуск на Агуеро. Фернандиньо също имаше шанс да се разпише, но прати топката право в ръцете на Жиел Роблес.

Все пак, Сити изравни в 76-ата минута, когато при една бърза контра Агуеро изведе Хесус Навас и испанският национал технично преодоля стража на Евертън. Само две минути по-късно обаче Гарет Бари центрира към Лукаку и той с глава вкара за 2:1.

Малко след гола Лукаку бе принудително сменен заради контузия, а домакините доиграха срещата с 10 човека, след като и Шеймъс Коулмън получи травма, а Роберто Мартинес вече бе извършил трите си смени.

Ако Евертън успее да елиминира Сити в реванша на 27 януари, ще се доближи до първи значим трофей от 1995 година, а освен това ще има шанс във финала да срещне градския си съперник Ливърпул, който спечели първия полуфинал срещу Стоук Сити с 1:0.