Бабатунде приближи Левски до шампионите (видео+галерия)

Отборът на Левски завърши годината с успех и се доближи на четири точки от Лудогорец. "Сините" надвиха с 1:0 Нефтохимик пред обидно малко зрители на стадион "Георги Аспарухов" в мач от 19-ия кръг на Първа професионална лига. Единственото попадение в мача реализира Бабатунде Адениджи в 47-ата минута. Голът бе негов пети тази есен в първенството, но също така първи на "Герена" в шампионата от 17 септември, когато се разписа срещу Пирин (Благоевград).

Успехът е 13-и за столичани, които завършиха годината на второ място с актив от 43 точки. Шампионът Лудогорец има четири точки повече, но също така и мач по-малко. Хубавата новина за "сините" е, че трети пореден мач побеждават с 1:0, като не допускат гол и завършват годината с най-добрата защита - 10 допуснати попадения, в най-лошия случай наравно с ЦСКА-София по този показател. "Червените" са с мач по-малко, но също с допуснати десет попадения. Атаката на "сините" пък е втора след тази на шампионите с 31 отбелязани гола.

Левски - Нефтохимик Капитанът на "сините" Веселин Минев е с травма и пропусна мача, а на негово място отляво на защитата игра Виктор Генев. Останалите десет футболисти бяха същите, които започнаха срещу Верея. Така за втори пореден път Хеан Деса бе титуляр и за първи път на "Герена", след като преди това бе вечно на пейката от идването си в клуба. Лентата пък бе на ръката на Роман Прохазка, който вкара и двата гола за победата над "шейховете" с 2:1 на "Лазур" през септември.

Христо Янев също направи една промяна от победата с 4:0 над Ботев (Пловдив), като на мястото на Ангел Грънчов започна Костадин Велков.
Левски - Нефтохимик Мразовитата декемврийска вечер бе оставила публиката далеч от стадиона, а играта на домакините показа, че не само студеното време държи феновете далеч от трибуните.

Все пак домакините бяха по-активни, без много идея, но въпреки това Николай Дюлгеров бе на път да си вкара автогол в 13-ата минута. Следващите минути Бабатунде се размина с топката, Деса също пропусна след опит на странична ножица. Последва изстрел на Бабатунде, който бе спасен от Янко Георгиев. Роман Прохазка стреля силно, но далеч от целта малко преди края на първата част.

На почивката Марко Ранджелович смени Яни Пехливанов в центъра на защитата от Бургас. Отбраната в зелено още не се бе ориентирала, когато Бабатунде прати топката в мрежата. Нападателят получи центриране от Деса на границата на наказателното поле, нигериецът пое топката сред бранителите и стреля с левия крак, като топката тупна неприятно за Георгиев и спря в мрежата за 1:0.

Левски - Нефтохимик Двубоят се откри малко повече, тъй като гостите трябваше да търсят изравняване. Положения липсваха, като Мехди Бурабия и Мариан Огнянов пробваха по един удар.

Така се стигна до 65-ата минута, когато Бурабия вбеси Елин Топузаков и неговите съотборници. Бившият играч на Локовотив (Пловдив) и Черно море се възползва от сериозна грешка в защитата на "шейховете", но вместо да подаде на Божидар Краев, който бе влязъл малко по-рано и чакаше на празна врата, стреля силно. Георгиев изби, а цялата скамейка, както и Краев се ядосаха от егоистичната постъпка на техничния футболист, който отново бе сред най-добрите играчи на домакините.

Левски - Нефтохимик До края на мача Георгиев два пъти се намеси след удари на Бурабия и Краев, докато Боян Йоргачевич нямаше работа, но удари на Румен Руменов и Венцислав Христов минаха встрани от вратата.

Последните минути обаче Нефтохимик стана по-опасен, а Топузаков се вбеси от отпускането на своите играчи, като дори хвърли шубата си на земята. Бившият бранител беше ядосан, че с лека ръка тимът бе на път да се провали, но все пак "сините" взеха важна победа, която дава по-голямо спокойствие на Левски преди коледните и новогодишните празници.

Левски - Нефтохимик 1:0 Отборът има много работа, за да изглежда по-добре и да има реален шанс да гони шампионите през пролетта. Много е важна селекцията. Днес вече Галин Иванов си отиде, а Амаду Сукуна пристигна. "Сините" имат база, на която да стъпят, тъй като в защита показват стабилност почти през цялата есен, но имат проблем в атака, където нямат изявен голмайстор, а това пречи в ключови моменти.

Въпреки това Левски се представи изненадващо силно, като голяма част от сезона дори водеше на един отбор с две класи по-добър от тима на Топузаков.

Левски - Нефтохимик 1:0 Нефтохимик се съживи с идването на Ицо Янев, но и там проблемите не са малко. Отборът записа 12-та загуба и ще зимува на предпоследното 13-то място с 15 точки.

ЛЕВСКИ - НЕФТОХИМИК 1:0
1:0 Бабатунде (47)