Най-доброто от Валенсия в MotoGP (Видео)

Броени дни остават до финалния кръг от сезон 2016, традиционно провеждащ се на "Рикардо Тормо". Първото и второто място в шампионата вече са осигурени съотетно за Марк Маркес и Валентино Роси, а единствено последното място в топ 3 е леко хлъзгаво. В момента то е заето от Лоренсо, а Винялес, който догодина ще се състезава на неговото място в Yamaha, има амбициите да му го отнеме. Разликата между двамата е 17 точки. Докато очакваме финала на сезон 2016, си припомнете най-забележителните моменти във Валенсия през годините.

2006 година

След доста трудна втора половина от сезона Ники Хейдън пристигна за финалния кръг във Валенсия, изпуснал лидерството в шампионата в полза не на кой да е, а на Валентино Роси, вече станал легенда. Доктора спечели всичките пет предишни състезания и след като в по-голямата част от годината преследваше Хейдън, на финалната права позициите им се смениха и Доктора за първи път бе водач в класирането. Уви, лидерството му бе само от осем точки и след напрегнат финал Хейдън стана световен шампион.

Най-доброто от Валенсия в MotoGP през годините

2013 година

Първата година, в която Марк Маркес кара за кралския клас, бе изненадваща. Пристигайки във Валенсия с 13 точки преднина, дебютантът бе на прага да пренапише историята. Сезонът премина като през влакче на ужасите със шокиращи изпреварвания и забележителни състезания – Марк Маркес бе дисквалифициран на "Филип Айлънд", два кръга преди финала на сезона. Роси се върна в Yamaha, Педроса и Лоренсо счупиха ключиците си, а Лоренсо бе единственият, способен да се бори с новобранеца – в последствие неуспешно.

2015 година

Напрежението ескалира в предпоследния кръг от миналата година на "Сепанг" с инцидент между Валентино Роси и Маркес, от което наказан бе Доктора, който се бореше за титла. На "Рикардо Тормо" Роси трябваше да стартира последен, а съотборникът му – от полпозишън. Лоренсо успя да задържи първото си място, а Маркес и Педроса не позволиха на Доктора да завърши втори и той остана на пет точки от спечелването на титлата. Последваха жалби, размяна на реплики, а тази година Маркес и Роси заявиха, че мнението им не е променено и двамата все още защитават позицията си.

Moto2 – 2012 година

Това бе последният сезон на Марк Маркес в междинния клас и въпреки, че вече бе спечелил титлата, новият крал на Moto2 имаше амбиции за още. След сблъсък между него и още един мотоциклетист испанецът трябваше да стартира последен. Той каза довиждане на Moto2 по зрелищен начин – изпреварвайки повече от 30 състезатели.