Заместникът на Обамеянг класира Борусия Д (видео)

Борусия (Дортмунд) победи с 1:0 Спортинг (Лиасбон) и се класира за осминафиналите в Шампионската лига още след 4-ия кръг в груповата фаза. Единствения гол за тима на Томас Тухел вкара Адриан Рамос в 12-ата минута. Колумбиецът замести Пиер-Емерик Обамеянг и оправда доверието с красиво попадение с глава след асистенция на Матиас Гинтер.

"Жълто-черните" се възползваха от изненадващото равенство на Реал Мадрид в Полша и вече са едноличен лидер в група "F" с 10 точки. Спортинг е на трето място с 3 точки и на теория все още има шансове да се пребори за втората позиция, но за целта трябва на всяка цена да победи кралския куб в следващия кръг.

Борусия не спечели нито един от последните си 4 мача в Бундеслигата, а през уикенда направи нулево равенство у дома в рурското дерби с Шалке 04. В Шампионската лига обаче "жълто-чените" бяха много по-убедителни, а успехът с 2:1 в Португалия ги доближи максимално до следващата фаза.

Спортинг стартира сезона силно, но през последния месец спадът в играта на тима е видим и не е случайно, че "лъвовете" победиха само в един от предишните си 5 мача. "Зелено-белите" имаха и изключително лоша статистика от визитите си в Германия - 11 загуби от 12 мача. В същото време Борусия можеше да се похвали с 4 победи от 4 домакинства срещу съперници от Португалия.

Пиер-Емерик Обамеянг се разписа във всеки от първите три мача в групата, но днес изненадващо не беше дори в групата на Борусия. На върха на атаката започна Адриан Рамос, а Усман Дембеле и Кристиан Пулишич действаха по крилата.

За Спортинг на пейката остана таранът Бас Дост, а неговото място зае Люк Кастайньос. Четиримата в халфовата линия бяха Браян Руис, Бруно Сезар, Вилиам Карвальо и Желсон Мартинш.

Първия опасен удар към една от двете врати отправи Юлиан Вайгъл, а в 13-ата минута публиката на "Сигнал Идуна Парк" ликуваше след красив гол на Адриан Рамос. Атаката започна с комбинация между Вайгъл и Гьотце, а последвалото центриране на Матиас Гинтер бе засечено с глава от Рамос и за Руи Патрисио не остана друго, освен да извади топката от мрежата.

Гостите атакуваха рядко, но в 27-ата минута бяха много близо до изравняването. Тогава Мартинш се откъсна отдясно, но Бюрки скъси ъгъла и попречи на острието на Спортинг да се разпише. В 31-ата минута отново Желсон Мартинш опита да изненада Бюрки, но Марк Бартра го блокира. Борусия отвърна с перфектна атака, при която топката стигна до Пулишич и той нацели напречната греда. До края на полувремето Гинтер, Дембеле и Рафаел Герейро обстрелваха без успех вратата на Спортинг.

В първите минути след почивката гостите доминираха, но Желсон Мартинш и Бруно Сезар шутирха неточно от изгодни позиции. Спортинг нямаше какво да губи и атакуваше все по-смело. Резервата Адриен Силва също имаше възможност да изравни, но прати топката в аут. За Борусия с пропуск се запомни Андре Шюрле.

Най-добрата възможност за гостите се откри пред Руис в 77-ата минута, но от няколко метра костариканецът с глава не уцели вратата. След мача всички фенове на Борусия празнуваха класирането за директните елиминации, но и се питаха каква е причината за отсъствието на Обамеянг.

БОРУСИЯ (Д) - СПОРТИНГ (Л) 1:0 (1:0)
1:0 А. Рамос (12)