Директорът на Музея на спортната слава на ЦСКА Александър Манов ще навърши на 16 октомври, ден след мача с Левски, 88 години. Въпреки това доайенът на червената история продължава да твори и сега е с основна заслуга за официалната програма, която армейците издават за сблъсъка със "сините". Манов даде интервю за вестник "Тема Спорт" в своя кабинет на "Армията", като говори за поредния си проект, предстоящия двубой, както и най-великите негови издания в миналото.
Г-н Манов, разкажете повече за най-новото ви начинание - официалната програма за дербито?
- Идеята се зароди още преди два-три месеца, след като окончателно стана ясно на коя дата ще се състои дербито. В това издание е поместена историята както на ЦСКА, така и на Левски. С програмката искаме да провокираме по-младите привърженици да научат нещо ново, а по-възрастните да си спомнят култови моменти от дербито. Програмата ще се разпространява напълно безплатно. Който си закупи билет, ще получи и брошурата с него. Подготвили сме достатъчно бройки (б.а. - по време на разговора ни копията са доставени на "Армията"). Разбира се, акцентирали сме върху червените победи в дербито. Все пак ние като домакини имаме правото да го направим. Хубаво е да върнем старата традиция, когато редовно се издаваха програми преди мачове между ЦСКА и Левски, пък и преди международните такива. Искам да благодаря на финансовия благодетел на ЦСКА Гриша Ганчев за това, че одобри проекта и с негова помощ го осъществихме на практика. Искам също така да благодаря и на спонсорите на клуба, които изявиха готовност да сътрудничат и при бъдещи издания. Следващото ми желание е да отбележим подобаващо 70-годишнината на ЦСКА през 2018 година, но за този проект още е рано да говорим. Амбициите и плановете ни обаче са много сериозни.
За корица на програмата е избрана снимка от въздушен сблъсък между Димитър Пенев и Георги Аспарухов. Защо точно тези две фигури са изобразени и имаше ли други варианти?
- Първата ми идея беше на корицата да са Гунди и Пената. Съгласувах го и с други големи фигури и всички единодушно одобриха този вариант. За мен сблъсъкът Аспарухов - Пенев символизира дербито. Те двамата са може би най-великите играчи, участвали в спора между грандовете ни. Гунди и Пената са колоси, които ще живеят вечно в историята на българския футбол и е съвсем естествено да са на корицата на такова издание. Освен това са с ярко присъствие във Вечното дерби. Истинско удоволствие бе, че имахме възможността да ги наблюдаваме по едно и също време на терена.
Можете ли да разкажете някой любопитен момент от техните спорове?
- Това бяха красиви дуели, в духа на спортсменството. В онези години съперниците се уважаваха, доста от тях бяха приятели и извън терена, включително Гунди и Пенев. Имах честта да познавам лично Георги Аспарухов. Той винаги се е отнасял с приятелско чувство към играчите на ЦСКА, специално към Иван Колев и Пената. Има една прекрасна снимка на Колев и Аспарухов от националния отбор как си връзват обувките и се смеят. Гунди винаги е говорил с голямо уважение за ЦСКА и неслучайно казва, че се е учил от големия наш футболист Панайот Панайотов-Гацо. Аспарухов също споделя, че му е било приятно да играе срещу Димитър Пенев и че в националния отбор много често са били заедно по стаите.
А кое е най-паметното дерби за вас?
- Най-великият мач от всички за мен е 5:0 с треньор Димитър Пенев и четворката голове на Христо Стоичков. Тогава ЦСКА бе безпощаден диктатор в България. Отборът обра всички трофеи, купи и индивидуални награди. Спомням си заглавието, което бях поставил след победата - "Шампионска канонада". В онзи мач Ицо бе неукротим, врязваше се постоянно в безпомощната синя защита. Но и целият отбор се представи на отлично ниво, докато Левски разочарова, особено по-опитните им играчи като Искренов. Друго любопитно нещо - ако някой е забравил, да му напомня, че тогава двата отбора се казваха ЦФКА Средец и Витоша... Сещам се и за още едно 5:0 за ЦСКА, но през 1953 година. Този мач се разви по същия сценарий, като през 1989 година - армейците водеха с 1:0 на почивката и вкараха четири пъти през второто полувреме. Тогава с два гола се отличи Крум Янев, а десният ни бек Кирил Ракаров откри резултата с прекрасен шут от над 30 метра. А знаете ли как са се казвали грандовете ни тогава? офийски гарнизон и Динамо. Има и други велики дербита, като 3:1, с което печелим титлата през 1948 година, но най-паметното за мен си остава 5:0 с головете на Стоичков.
Неслучайно акцентирахте как са се казвали грандовете през годините, как гледате на подмятанията от "Герена" сега?
- Нека отбележим, че много често имената на грандовете са променяни преди 1989 година. Важни са хората, които са участвали, техните имена трябва да помним. Важно е и присъствието на публиката. Нямам съмнение, че и през този сезон мачовете между ЦСКА и Левски ще предизвикат най-сериозен зрителски интерес. Предстоящият двубой си е пълнокръвно дерби. Независимо че някои казват, че не искат да играят срещу ЦСКА, защото не го познавали. А кой отбор познават? Онзи, който ги побеждава с 3:1 за първата титла през 1948-а? Или онези, които ги биха с по 5:0? Като не искат да играят, да не играят. Но аз вярвам, че спортната общественост е напълно наясно, че Вечното дерби се завръща и това е вън от съмнение. Нали две години всички това искаха? Сега, като го има, защо някои хора отказват да го приемат?! Очаквам сблъсъкът на 15 октомври да бъде пo-посетен от последните няколко издания, което окончателно ще посочи "легитимността" на сблъсъка, не че има нужда от потвърждаването на такава.
Очаквате ли ЦСКА да продължи историческата си серия и след двегодишната пауза?
- Разбира се. Още повече че на 16 октомври навършвам 88 години и ще съм много радостен, ако ЦСКА ми направи подарък. Но историята няма да секне, без значение дали ЦСКА победи Левски или не. В крайна сметка най-важните мачове на ЦСКА винаги са били на международната сцена...
Вашият кабинет е точно до съблекалнята на отбора, как виждате атмосферата сред играчите?
- Много е интересно да си в близка обстановка с треньорите и играчите. Виждам усмихнати лица както в спортния щаб, така и сред футболистите. Те не изглеждат притеснени или уплашени, което е много важно. Ръководството на ЦСКА е в непрекъснат контакт, по трима-четирима директори говорят всекидневно с отбора. Онзи дух, който го имаше в ЦСКА преди 15-20 години, не е изчезнал, дори напротив - започва отново да ври. Беше се позагубил малко в последно време, но предвид настоящата спокойна обстановка около отбора вече ситуацията е доста по-различна.
Carlsberg "Домът на Феновете" е новата секция на Sportal.bg за игри. С регистрацията си Вие ще можете да персонализирате Вашето съдържание и да участвате в нашите игри за страхотни награди.