Трагикомични грешки на Барса и загуба в трилър със 7 гола (видео+галерия)

Шампионът на Испания Барселона пропусна възможността да поеме лидерската палка в Примера, след като загуби с 3:4 при гостуването си на Селта (Виго) в среща от седмия кръг. "Небесносините" удариха здраво своя съперник през първото полувреме, когато поведоха с 3:0 след попадения на Пионе Систо (22), Яго Аспас (32) и Жереми Матийо (33-автогол). Жерард Пике (58) и Неймар (64 - дузпа) върнаха интригата в сблъсъка, но кошмарна грешка на Марк-Андре тер Стеген направи резултата 4:2 в 77-ата минута. В 87-ата отново Пике завърза мача с гол за 4:3, но до края ново попадение не падна. Каталунците има за какво да помислят, след като и четирите гола в тяхната врата паднаха след липсва на концентрация в защита и елементарно загубени топки.

В отсъствието на контузения Лионел Меси Рафиня Алкантара беше предпочетен като трети нападател до Луис Суарес и Неймар. Андре Гомеш и Арда Туран влязоха на местата на Иван Ракитич и Андрес Иниеста. Едуардо Берицо подреди 4-2-3-1 с централен нападател Яго Аспас и офанзивни халфове Пионе Систо, Пабло Ернандес и Тео Бонгонда.

Селта - Барселона Срещата започна с остро фронтално включване на Неймар, който беше повален малко пред наказателното поле. Бразилецът стреля в стената и спечели само корнер. Номер 11 често действаше като организатор на играта. Домакините пресираха много високо и затрудняваха изнасянето. В 11-ата минута Арда Туран и Суарес си раздоха топката с главички, в крайна сметка турчинът подаде към уругвайския стрелец, който шутира от десет метра - в ръцете на Серхио Алварес.

В 20-ата Марк-Андре тер Стеген изби неуверено след остро центриране на Бонгонда. За късмет на германския страж нямаше съперник в близост до топката. Две минути по-късно Тер Стеген не подаде точно към разконцентрирания Серхио Бускетс, топката беше загубена пред наказателното поле, Аспас бързо изведе Систо, а той сам срещу вратаря насочи много точно до далечната греда за 1:0.

Селта - Барселона - 4:3 В 24-ата при бърза акция на "небесносините" Аспас шутира мощно от 20 метра, а германският вратар изби над гредата. В рамките само на една минута каталунците инкасираха още два гола и отново след лесно загубени топки. Топката беше изритана от наказателното поле на галиския тим, Бускетс не игра уверено с глава и я подари на Яго Аспас, който напредна и въпреки съпротивата на Жерард Пике стреля силно и много точно по диагонала - 2:0.

Още неопомнили се от втория гол, "синьо-червените" допуснаха нов лековат такъв. Арда загуби топката, след това Пике не изчисти добре, за да дойде ниското центриране на Даниел Вас, засечено от Матийо в собствената врата - 3:0. До края на полувремето барселонци създадоха едно положение: в 40-ата Андре Гомеш изведе Луис Суарес в наказателното поле, той финтира вратаря и от малък ъгъл стреля над гредата.

Селта - Барселона - 4:3 На почивката капитанът на Барса Андрес Иниеста влезе на мястото на Рафиня. Опитният халф записа своя мач номер 600 за "лос кулес". Гостите от "Камп Ноу" отново трябваше да се справят с високата преса на Селта. В 50-ата Луис Суарес стреля в стената от удобна позиция. Опитите на "лос блаугранас" бяха по-скоро плахи, но в 58-ата минута момчетата на Луис Енрике върнаха един гол. След късо изпълнение на корнер Иниеста центрира, а Пике се извиси като исполин и заби с глава в мрежата - 3:1.

Централният бранител доста често се подвизаваше в наказателното поле в ролята на таран. В 62-ата Сержи Роберто центрира остро отдясно, но Неймар закъсня. В 63-ата Андре Гомеш беше фаулиран в наказателното поле и съдията посочи бялата точка. Неймар успя да излъже вратаря и вкара дузпата за 3:2. Малко след гола Неймар поиска нова дузпа за нарушение на Уго Майо срещу него. Съдията замълча при съмнителното положение, като по-късно съдийският анализатор на Marca изрази мнение, че е трябвало да се свири втора дузпа.

Селта - Барселона - 4:3 Пионе Систо напомни, че нападението на домакините също няма да се примири. Тъмнокожият нападател стреля в ръцете на Тер Стеген в 67-ата минута. Точно когато каталунците се готвеха за финалния си щурм, вратарят на Барса се издъни жестоко. В 77-ата той получи топката на крак и я изрита в главата на Пабло Ернандес, който записа името си сред голмайсторите, като кълбото се удари в гредата и влезе в мрежата - 4:2.

В 79-ата Аспас беше близо и до пети гол, но защитник притича и изби. В 87-ата Пике отново върна Барса в играта, след като отблизо отбеляза с глава за 4:3. В 90-ата Арда центрира отляво, Неймар стреля с глава и топката премина опасно покрай далечната греда. В самия край вездесъщият номер 3 на гостите отправи нов удар с глава, но този път не уцели вратата.

Селта - Барселона - 4:3 В крайна сметка Барса прекъсна победната си серия като гост във всички тутнири и преди паузата за национални отбори остава на четвърта позиция в класирането. Каталунците изостават на две точки от водачите Атлетико Мадрид и Реал Мадрид и на една от Севиля.