Барса взе само точка от Атлетико и загуби Меси (видео+галерия)

Шампионът на Испания Барселона направи 1:1 с претендента Атлетико Мадрид в среща от междинния пети кръг в Ла Лига, игран пред 89 421 зрители на "Камп Ноу". Иван Ракитич (41) откри резултата, а Анхел Корея (61) изравни. Голямата звезда на "лос блаугранас" Лионел Меси напусна с контузия в 59-ата минута. Така Барса не успя да съкрати аванса на Реал Мадрид, който и след този кръг води с три точки.

Луис Енрике подреди оптималния си стартов състав, воден от Меси, Луис Суарес и Неймар. Жерард Пике и Хавиер Масчерано оформиха центъра на защитата. Диего Симеоне избра да играе с нападателна мощ чрез Антоан Гризман, Кевин Гамейро и Яник Ферейра Караско.

Барселона - Атлетико Двата тима започнаха търпеливо и в самото начало нападателите не затрудняваха вратарите. Първи това стори Меси в 14-ата минута. Аржентинецът реши да стреля със сила от 20 метра - Ян Облак беше избрал точната позиция. Гостите от "Висенте Калдерон" отговориха две минути по-късно, когато Яник Ферейра Караско отправи диагонален удар встрани от наказателното поле, ала Марк-Андре тер Стеген се разтегна и изби.

В 17-ата Гризман извади топката на дузпата, където Масчерано с мъничко изпревари връхлитащия Гамейро. В 20-ата Андрес Иниеста шутира от 16 метра, намирайки ръцете на вратаря. В 30-ата Караско пробра неуспешно далечен шут. В 33-ата Суарес получи топката в наказателното поле и насочи към вратата без забавяне, но беше блокиран. Секунди по-късно "Камп Ноу" поиска дузпа. Повторенията показаха, че Саул докосва топката с ръка, но след рикошет, което аргументира решението на арбитъра.

Барселона - Атлетико - 1:1 В 36-ата Неймар получи пространство за шут и отправи коварна фалцова топка по диагонала, която излезе в аут. "Синьо-червеният" натиск в края на полувремето даде резултат. В 41-ата минута Иниеста се измъкна и центрира великолепна топка в наказателното поле, намирайки непокрития Ракитич, който с глава я прати в левия ъгъл на словенския страж. Хърватинът беше изпуснат на седем метра от голлинията след брилянтното фалцово подаване на капитана.

Едва 17 секунди след началото на втората част Гризман шутира много опасно, но Тер Стеген плонжира и улови. В ответната акция Суарес центрира в наказателното поле, топката стигна до Меси, който беше блокиран. В 47-ата минута Филипе Луиш центрира остро в малкото наказателно поле, където Масчерано се намеси. В 50-ата Суарес хвърли прекрасен извеждащ пас към Неймар, но Облак много правилно излезе и застана на пътя на бразилеца.

Барселона - Атлетико - 1:1 В 51-ата Луис Енрике странно смени Серхио Бускетс и Андре Гомеш заигра като опорен халф. Възможно е да става въпрос за травма. Пет минути по-късно Лео направи знак за смяна, след като се контузи при безобидна ситуация. Арда Туран смени аржентинеца в 59-ата минута, а само две по-късно Атлети изравни. Влезлият току-що Анхел Корея мушна топката между краката на Пике, Масчерано се подхлъзна и отвори път към вратата на Тер Стеген. Аржентинецът изравни с прецизен нисък удар с първото си действие в мача - 1:1.

Неймар отговори с красиво изпълнение от 19 метра, но и реакцията на Облак беше подобаваща. Каталунците заобиколиха полето на "дюшекчиите". В 75-ата минута Неймар стреля от 21-метров фал, топката се удари в стената и излезе в корнер. В 79-ата Ней получи хубав извеждащ пас на контраатака, шутира от 18 метра в тялото на Облак. В 82-ата Неймар центрира от статично положение, Пике стреля с глава, а топката облиза далечната греда.

Барселона - Атлетико - 1:1 В 86-ата съдията Фернандес Борбалан пусна хубав авантаж след грубо нарушение на Филипе Луиш. Атаката завърши със силен удар на Жорди Алба, при който топката излезе над гредата в корнер. В 88-ата Диего Годин стреля с глава от 12 метра - Тер Стеген изби в ъглов удар. Минута по-късно Ракитич мушна топката между крака на уругвайския бранител, но изстрелът беше много неточен. До края усилията на каталунците не стигнаха за гол, а гостите от Мадрид неисово се стремяха да рушат играта.

Всички на "Камп Ноу" сега чакат с притеснение новини за състоянието на Меси, макар почти сигурно да става въпрос за разтежение в областта на адукторите.