Стана интересно, Швейцария измъкна 3:2 от Черна гора на евроквалификацията в София

Женският национален волейболен отбор на Швейцария записа първа победа в Група Е на европейските квалификации. Воденият от селекционера Тимоти Липунер тим измъкна много трудна и драматична победа над Черна гора с 3:2 (16:25, 25:12, 25:20, 23:25, 15:13) в последния си мач от първия турнир в групата, игран този следобед пред едва около 50 зрители в зала "Христо Ботев" в София.

Така швейцарките останаха на последното 4-о място във временното класиране с 1 победа, 2 загуби и 2 точки, но запазиха минимални шансове да се борят за второто място в крайното класиране и евентуално класиране за плейофите на квалификациите. Отборът на Черна гора, който е воден от бившия селекционер на България Драган Нешич, също има 1 победа и 2 загуби, но е с 4 точки, като също има шансове за второто място в крайното класиране.

Швейцарките загубиха първия гейм с убедителното 16:25, но след това реакцията им бе мигновена разгромно 25:12 и 1:1. Това се оказа страхотен импулс за тях и те взеха и третия гейм с 25:21. Момичетата на Драган Нешич не се предадоха и вкараха мача в тайбрек след 25:23. В петия решителен гейм Швейцария поведе с 8:4, но черногорските волейболистки успяха да изравнят при 12:12. Все пак швейцарките показаха по-голям характер и желание за победа - 15:13 и 3:2 в тяхна полза.

Над всички за швейцарския тим бе Мая Щорк със страхотните 29 точки (4 блока, 3 аса и 55% ефективност в атака) за победата. За отбора на Черна гора капитанката Татяна Бокан (2 аса, 38% ефективност в атака и 33% перфектно посрещане) и Николета Перович (1 блок, 1 ас и 36% ефективност в атака) завършиха със 17 и 16 точки, но и това не бе достатъчно за успеха.