Шокиращ резултат остави Аякс извън голямата игра (видео)

Холандският гранд Аякс претърпя едно от най-срамните поражения в историята си и остана извън групите на Шампионската лига. Отборът от Амстердам загуби с 1:4 от руската сензация Ростов и с общ резултат 2:5 отпадна безславно. Ростов пък взе скалпа на втори голям клуб, след като в предишния кръг отстрани Андерлехт. За руския тим това ще е дебютно участие в групите.

Въпреки всичко, което постигна през миналия сезон Ростов, мнозина бяха склонни да отпишат тима в сблъсъците с Аякс. Резултатът от първия мач обаче даде предимство на руснаците, от което те се възползваха максимално. Подалият оставка преди няколко седмици Курбан Бердиев отново беше близо до отбора и ценните му съвети помогнаха на Дмитрий Кириченко. За Аякс като титуляр на вратата започна Яспер Силесен, който е пред трансфер в Барселона, но холандският национал няма да запомни с добро последния си мач за тима.
Началните минути бяха равностойни. Напрежението в действията на двата отбора беше видимо и въпреки стремежа им да са предпазливи, защитите допуснаха много груби грешки. Първото положение се откри пред Александър Ерохин, но той пропусна очи в очи със Силесен. Малко по-късно Сердар Азмун напредна на скорост, но отправи много неточен удар. В 19-ата минута стражът на Ростов Сослан Джанаев не се разбра със Сесар Навас и Бертран Траоре ги изпревари, но прати топката над вратата.

Така се стигна до 34-ата минута, когато Азмун засече центриране от десния фланг на Ерохин и откри резултата. До почивката зрителите видяха и два далечни изстрела на Тимофей Калачов, които преминаха съвсем близо до целта.
През второто полувреме Аякс рухна. Защитата на холандците тотално се провали и интригата приключи много бързо. В 52-ата минута поредното статично положение завърши с гол във вратата на Силесен. Този път центрирането бе на Калачов, а Ерохин отблизо опъна мрежата. В 60-ата минута при разбъркване в наказателното поле на гостите Кристиан Нобоа подложи крака си и направи 3:0, а в 66-ата Дмитрий Полоз се откъсна и технично финтира Силесен, преди да насочи топката в опразнената врата.

Силите на Аякс стигнаха единствено за почетен гол. Отбеляза го звездата на тима Дейви Клаесен в 84-ата минута от дузпа. За нарушението пък Фьодор Кудряшов получи директен червен картон.
През целия мач публиката на Ростов скандираше името на Бердиев. Според последните информации все още съществува възможност той да се договори с клубното ръководство и да се завърне на поста си.

За Аякс остава утехата, че ще играе в групите на Лига Европа.

РОСТОВ - АЯКС 4:1
1:0 Азмун (34)
2:0 Ерохин (52)
3:0 Нобоа (60)
4:0 Полоз (66)
4:1 Клаесен (84) д.

* Ростов се класира за групите с общ резултат 5:2