Левски разгроми Славия, пропусна да унижи "белите"

Отборът на Левски разгроми Славия с 4:0 в столичното дерби на стадион "Васил Левски" от 4-ия кръг на Първа професионална лига. Антонио Аниете (21), Бабатунде Адениджи (41), Георги Костадинов (62) и Божидар Краев (82) бяха точни за "сините", които записаха втора поредна победа под ръководството на Люпко Петрович. Играчите на 26-кратните шампиони можеха да вкарат още голове във вратата на "белите", но страхотни пропуски направиха Адениджи, Аниете, Краев и Христов през вторите 45 минути.

Успехът пък бе четвърти в историята на най-старото столично дерби с този резултат в полза на Левски. Тимът на Александър Тарханов остава без спечелена точка, като е на дъното в първенството след най-слабия си старт от около 60 години.

Славия - Левски Сръбският специалист Люпко Петрович бе направил само една промяна в тима от победата с Лудогорец (1:0). Наказаният Роман Прохазка бе заменен от Джереми де Ноойер. Георги Петков, Емил Стоев и Омар Абуд бяха промените при "белите" от поражението от Ботев (Пловдив).

Пред около няколко хиляди зрители първите 25 минути бяха равностойни. Тогава дойде 21-ата минута, когато отлична атака на "сините" завърши с първи гол на Аниете след завръщането му на "Георги Аспарухов" и общо 18-и за клуба. Испанецът бе точен, след като засече хубаво центриране на Адениджи, който изигра най-силния си мач от пристигането му на "Герена". Нигерийският таран удвои в 41-ата минута, което прекърши играчите на Славия. Той се възползва от изчистена от Александров топка, като надбяга защитата на "белите" и със силен удар удвои. Голът бе негов втори в първенството.

Славия - Левски На почивката Тарханов пусна младите Каляон Кръстев и Янис Карабельов, като напуснаха Емил Стоев и Георги Йомов. Въпреки това неприятностите пред Георги Петков тепърва започваха. Първо Адениджи майсторски излезе сам срещу вратаря, който парира неговия удар, но при добавката Аниета направи по-трудното и стреля над гредата.

Отново Адениджи се прояви в 52-ата минута, като изведе Краев, който финтира Петков, но след това стреля в аут. Последва най-опасната атака на Славия, но до гол не се стигна, а такъв падна за трети път в тяхната врата. Този път Аниете изведе с пета Костадинов, който излъга Георги Пашов и с красив удар прати топката в сглобката над Петков.

Славия - Левски Младият вратар Антониос Стергиакис дебютира, тъй като ветеранът на Славия получи травма. Стражът веднага показа, че има голям потенциал, като спаси вратата си след удар на Венцислав Христов. Последният се появи на терена от пейката, а в 82-ата минута асистира на Краев. Младокът бе изведен сам срещу Стергиакис и елегантно го прехвърли, разписвайки се във втори пореден мач и общо за 17-и път с екипа на Левски. Младежкият национал изигра втори пореден много силен мач, като отново игра в халфовата линия.

Славия - Левски Левски увеличи своето предимство в двубоите между двата тима в шампионата, като тимът е записал общо 31 победи в 71 двубоя. 26 срещи са завършили наравно, а съперникът им е стигал до успеха в общо 14 двубоя. Головата разлика от срещите между Левски и Славия при домакинствата на "белите" вече е 114:80 в полза на "сините".

Тимът на Петрович има вече осем точки в класирането, като изостава на две от Черно море и Дунав, а следващата седмица приема Верея (Стара Загора), докато най-старият столичен клуб ще търси прекъсване на черната си серия срещу Монтана в Ловеч.