Китай обърна Сърбия и грабна трета олимпийска титла

Волейболистките от националния отбор на Китай спечелиха трета олимпийски титла в историята си. Китайките, водени от легендарната Пън Лан, обърнаха и надиграха Сърбия с 3:1 (19:25, 25:17, 25:22, 25:23) в големия финал на Олимпиадата в Рио, играна тази нощ пред около 9000 зрители в зала "Мараканазиньо".

Така Китай спечели трето злато в женския волейбол на Олимпийски игри след Лос Анджелис 1984 и Атина 2004. По този начин китайките се изравниха с Куба на второ място във вечната олимпийска ранглиста с по 3 титли, където начело продължава да е Русия с 4 златни медала. Сърбия пък изпусна уникалната възможност да спечели първа олимпийска титла. Все пак сръбкините трябва да бъдат много доволни и щастливи от среброто, след като до сега не бяха стигали дори до финалната четворка на форум под петте преплетени кръга. Преди това световните шампионки от САЩ трябваше да се задоволят с бронзовите медали от Олимпиадата, след като надиграха приятната изненада на турнира Холандия също с 3:1 в малкия финал.

Първият гейм на финала започна равностойно до 5:5, след което сръбкините поведоха с 9:5 след атака на Йована Стеванович и силни контри на Тияна Малешевич и Бранкица Михайлович. Въпреки тайм-аута за легендарната Пън Лан и Китай, Сърбия запази преднината си и даже го увеличи на 11:6 след атака в аут на Юнли Су. Китайките намалиха до 12:10 след атака през центъра и блокада на Синюе Юан. Сърбия успя да си върне предимството при 16:12 след два поредни аса на Милена Рашич. Волейболистките на "плавите" направиха резултата 21:16 след две силни атаки на Михайлович. Сърбия без проблеми взе гейма с 25:19 след атака в аут на Чаннън Жан.

В началото на втората част Китай дръпна с 6:3 след две грешки на сръбкините и силна контра на капитанката Рюзи Хуи. Независимо от тайм-аута за треньора на Сърбия Зоран Терзич, разликата нарасна до 8:4 след ас на разпределителката Ся Дън. Двата тима продължиха равностойно до 13:9, след което преднината на китайките стана 15:9 след силна атака на Тън Жу и аут на Милена Рашич. Разликата продължи да расте до 18:10 след нова атака на Тън Жу и ас на Фансю Ян. Китай запази предимството си до 23:16, след което затвори гейма в своя полза при 25:17 след поредна атака на Тън Жу и грешка при мрежата на Рашич.

Третият гейм тръгна по-добре за сръбкините, които поведоха с 4:2 след отлични изяви на Тияна Бошкович. Последва равенство при 5:5 след сервис в аут на Бошкович и ас на китайките. Китай дори дръпна с 8:6 след атака през центъра Юнли Су и страхотен блок на Рюзи Хуи. Въпреки прекъсването за Зоран Терзич, блок на Юнли Су и 9:6. Играта продължи точка за точка до 11:8, след което последва контра блок-аут на Тън Жу и 12:8. Преднината на азиатките продължи да расте до 15:10 след нова отлична блокада на Рюзи Хуи. Китай направи резултата 19:11 след успешна блокада на разпределителката Ся Дън. Постепенно Сърбия намали до 20:17 след атака на Милена Рашич и контра от втора линия на Бошкович. Сръбкините стопиха изоставането си дори до 22:21 след силен ас на Бранкица Михайлович и отличен блок на Рашич. Все пак Китай спечели гейма с 25:22 след блок-аут на Тън Жу и блокада на Рюзи Хуи.

Четвъртата част стартира напълно равностойно и с няколко миниобрата между двата отбора, за да се стигне до 13:11 след атака на Тън Жу и блокада на Синюе Юан. Китайките увеличиха преднината си до 16:13 след нова силна атака на Тън Жу. Постепенно Сърбия успя да изравни при 20:20 след атака на влязлата като резерва Стефана Великович и аут на Синюе Юан. Двата отбора продължиха да се борят до край за всяка топка и точка до 23:23, но в крайна сметка Китай спечели гейма с 25:23 след грешка от сервис на Милена Рашич и блокада на капитанката Рюзи Хуи, а с това мача с 3:1 и олимпийското злато.

Най-полезна за китайките за пореден път бе Тън Жу със страхотните 25 точки (1 ас и 55% ефективност в атака), а капитанката Рюзи Хуи добави още 13 точки (2 блока, 2 аса, 36% ефективност в атака и 29% перфектно посрещане) за историческата победа. За тима на Сърбия Тияна Бошкович реализира 23 точки (1 блок, 1 ас и 51% ефективност в атака), а Милена Рашич завърши с 16 точки (3 блока, 3 аса и 40% ефективност в атака), но и това не помогна за успеха.

КИТАЙ - СЪРБИЯ 3:1 (19:25, 25:17, 25:22, 25:23)
КИТАЙ: Зюуе Уеи, Чаннън Жан, Тън Жу 25, Рюзи Хуи 13, Синюе Юан 9, Юнли Су 12 - Ли Лин-либеро (Фансю Ян 3, Ся Дън 5, Сяню Гон)
Старши-треньор: Пън Лан
СЪРБИЯ: Мая Огниенович 1, Тияна Бошкович 23, Тияна Малешевич 11, Бранкица Михайлович 11, Йована Стеванович 4, Милена Рашич 16 - Силвия Попович-либеро (Бианка Буша 1, Стефана Великович 2, Йована Бракочевич 1, Бояна Живкович)
Старши-треньор: Зоран Терзич.