Очаквайте: Турнир на талантите U14 - Зона Варна - Зона Велико Търново

САЩ взе бронза в Рио след 3:1 над Холандия

Световният волейболен шампион за жени САЩ, който загуби изключително драматично на полуфинала, трябваше да се задоволи със спечелването на бронзовите медали на Олимпиадата в Рио. Момичетата на легендарния Карч Кирали надиграха трудно Холандия с 3:1 (25:23, 25:27, 25:22, 25:19) в малкия финал в женския турнир на Игрите, игран тази вечер пред близо 8000 зрители в зала "Мараканазиньо".

Така американките, които играха на финала на последните две Олимпиади в Пекин 2008 и Лондон 2012, където останаха със среброто, сега спечелиха бронза. Това е второ бронзово отличие за САЩ от Олимпийски игри в женския волейбол след Барселона 1992. От друга страна въпреки загубата волейболистките на Холандия трябва да бъдат много щастливи и доволни, защото 4-о им място в Рио е най-доброто им постижение в историята. По-късно тази нощ от 04,15 часа българско време е големият финал между Китай и Сърбия. Китайките ще гонят трета олимпийска титла, докато волейболистките на "плавите" ще опитат да спечелят златото за първи път.

Холандките започнаха по-добре в първия гейм и поведоха с 4:2 след асове на Ивон Белиен и Лонеке Сльотжес. Последваха силни минути в атака на Джордън Ларсън-Бърбач и обрат до 15:11 за САЩ. Холандия успя да изравни при 18:18 след блокада на Белиен. Равенството се запази до 21:21, но в крайна сметка САЩ взеха гейма с 25:23 след атака на Кимбърли Хил. В началото на втората част американките дръпнаха с 10:8 благодарение на атаките на Фолюк Акинрадево и Рейчъл Адамс и ас на разпределителката Алиша Глас. Преднината на САЩ нарасна до 17:13, след което последваха силни изяви на резервата Анне Буйс, Юдит Пиетерсен и Сльотжес и така Холандия първо намали до 19:18, а след това даже изравни при 22:22. Волейболистките на "лалетата" успяха да измъкнат и гейма с 27:25 след ас на Буйс и контра на Пиетерсен.

В третия гейм Холандия взе преднината при 15:12 след атака и блокада на Селесте Плак. САЩ успяха да изравнят при 19:19 след страхотен блок на Карста Лоу и дори дръпнаха с 23:21 след атака на Кимбърли Хил и ас на Лоу. В крайна сметка американките затвориха гейма при 25:22 след ас на Хил и поведоха с 2:1. Четвъртата част тръгна отлично за САЩ, които поведоха с 8:4 след блокада на Рейчъл Адамс и две атаки на Лоу. Постепенно САЩ увеличи преднината си, за да спечели с 25:19 и 3:1 след блокада на Фолюк Акинрадево и нов ас на Хил, а с това и бронзовите медали.

Най-полезна за американския тим стана Кимбърли Хил с 19 точки (2 блока, 4 аса, 38% ефективност в атака и 25% перфектно посрещане), а Фолюк Акинрадево добави още 16 точки (2 блока, 1 ас и 76% ефективност в атака) за победата. За холандките Лонеке Сльотжес (2 аса и 39% ефективност в атака) и влязлата като резерва Анне Буйс (1 блок, 2 аса, 50% ефективност в атака и 41% перфектно посрещане) реализираха по 15 точки, но и това не бе достатъчно за успеха.

ХОЛАНДИЯ - САЩ 1:3 (23:25, 27:25, 22:25, 19:25)
ХОЛАНДИЯ: Лаура Дайкема 2, Лонеке Сльотжес 15, Селесте Плак 11, Юдит Пиетерсен 9, Робин Де Кройф 11, Ивон Белиен 5 - Деби Стам-Пилон-либеро (Марет Гротюс-Балкещайн, Мирте Шуут, Анне Буйс 15, Фемке Щолтенборг, Кинта Щеенберген 1)
Старши-треньор: Джовани Гуидети
САЩ: Алиша Глас 2, Кели Мърфи 7, Джордън Ларсън-Бърбач 15, Кимбърли Хил 19, Рейчъл Адамс 15, Фолюк Акинрадево 16 - Кейла Бенуорт-либеро (Карли Лойд, Келси Робинсън, Карста Лоу 5, Къртни Томпсън, Криста Хармото-Диетцен)
Старши-треньор: Карч Кирали.