САЩ унижи Италия с 25:9, но "адзурите" стигнаха до финала в Рио

Волейболистите от националния отбор на Италия се класираха за финала на Олимпиадата в Рио. Момчетата на селекционера Джанлоренцо Бленджини надделяха много трудно и драматично над силния тим на САЩ с 3:2 (30:28, 26:28, 9:25, 25:22, 15:9) в първия полуфинал от мъжкия турнир на Игрите, игран тази вечер пред над 8000 зрители в зала "Мараканазиньо".

Така "Скуадра адзура" се класира за финал на Олимпийски игри за първи път от 12 години насам, след като в Атина 2004 остана със среброто след загуба от Бразилия с 1:3. Италия все още продължава да мечтае за своята първа олимпийска титла. На финала "адзурите" очакват победителя от втория полуфинал между домакините от Бразилия и шампиона от Лондон 2012 Русия, който е по-късно тази нощ. Мегасблъсъкът ще бъде повторение на финала на Олимпиадата от преди 4 години в британската столица, когато "Сборная" обърна от 0:2 до 3:2. САЩ пък ще играят за бронзовите медали срещу загубилия отбор измежду Бразилия и Русия. Двете финални срещи са в неделя (21 август), като от 15,30 часа ще бъде мача за бронза, а от 19,15 часа българско време ще бъде големия финал.

Първият гейм на срещата започна по-добре за американците, които поведоха с 3:1 след блок-аут на Аарън Ръсел и силен ас на Максуъл Холт. Разликата нарасна до 6:2 след две директни точки от сервис на Матю Андерсън, а след това на 8:3 след контра през центъра на капитана Дейвид Лий. Въпреки тайм-аута за селекционера на "Скуадра адзура" Джанлоренцо Бленджини, преднината нарасна до 10:4 след грешка при мрежата на италианския разпределител Симоне Джианели. САЩ продължиха да водят до 16:10 след нова атака на Ръсел. Постепенно Италия намали изоставането си до 19:16 след атака на Емануеле Бирарели и блокада на Джианели. Двата тима продължиха равностойно до 23:20, след което "адзурите" изравниха при 23:23 след две контри блок-аут на Филипо Ланца и мощен ас на звездата Иван Зайцев. Двата отбора се "захапаха" в резултата до 28:28 като се бореха до последно за всяка топка, но в крайна сметка Италия измъкна гейма с 30:28 след два отлични флот сервиса и съответно два аса на Бирарели.

Втората част тръгна напълно равностойно до 7:7, след което Италия поведе с 9:7 след бърза атака през центъра на Емануеле Бирарели и грешка на Матю Андерсън. Играта продължи точка за точка до 14:12, след което последва ас на Симоне Бути - 15:12 и тайм-аут за Джон Спероу. Разликата нарасна до 19:16 след атака в аут на Аарън Ръсел. Постепенно САЩ успяха да изравнят при 21:21 след две поредни страхотни блокади на Максуъл Холт. Американците дори излязоха напред в резултата при 23:22 след нов блок на Холт. В крайна сметка САЩ успя да затвори трудно гейма в своя полза при 28:26 след сервис в аут на Бирарели и силен ас на Андерсън.

В началото на третия гейм САЩ дръпнаха с 5:1 след атака на Аарън Ръсел и грешки на Филипо Ланца и Иван Зайцев, което накара Джанлоренцо Бленджини да вземе тайм-аут. Независимо от това, последва контра блок-аут на Ръсел и 6:1. Преднината на американците продължи да расте до 14:4 след нови няколко грешки на "адзурите" и техническо пускане на Матю Андерсън. След това Бленджини направи двойна смяна и пусна в игра втория разпределител Даниеле Сотиле и диагонала Лука Ветори. Преднината набъбна до 18:4 след нови два блока на Максуъл Холт, контра на Андерсън и поредна грешка на италианците. Волейболистите без проблеми спечелиха гейма с разгромното 25:9 след страхотна атака на разпределителя Мика Кристенсън. Така САЩ изравни олимпийския рекорд за най-убедително спечелен гейм в историята. Преди няколко дни шампионът от Лондон 2012 Русия спечели гейм срещу слабака Египет отново с 25:9.

Четвъртата част започна равностойно до 3:3, след което САЩ поведе с 5:3 след грешка на Османи Хуанторена и силен ас на Матю Андерсън. Последва обрат и 6:5 за Италия след отличен блок на Симоне Бути и аут на Андерсън. Реваншш на Андерсън и страхотна изява при мрежата на разпределителя Мика Кристенсън и 7:6 за американците. Разликата нарасна до 12:9 след две грешки на "Скуадра адзура". Последва равенство при 13:13 след силна атака на Филипо Ланца и контра блок-аут на Иван Зайцев. Двата отбора продължиха да се борят за всяка топка и точка до 18:18, след което САЩ поведе с 20:18 след нова силна атака на Андерсън и аут на Ланца от "адзурите". Въпреки тайм-аута за Джанлоренцо Бленджини, последва контра на Аарън Ръсел и 21:18. Блок-аут на Симоне Бути и страхотна блокада на Ланца - 22:21 и прекъсване за Джон Спероу. Независимо от това, Италия обърна до 24:22 след нова атака в аут на Андерсън и два мощни аса на Зайцев. Нов много силен сервис и пореден ас на Иван Зайцев - 25:22 и 2:2.

Петият решителен гейм тръгна равностойно до 6:6, след което Италия поведе с 8:6 след блок-аут на Османи Хуанторена и контра от втора линия на Иван Зайцев. Последва ас на Симоне Бути и 9:6. Разликата стана 12:8 след силен ас на Хуанторена. В крайна сметка Италия спечели тайбрека с 15:9 след атака в аут на Аарън Ръсел и страхотна блокада на Бути, а с това и мача с 3:2, с което пък се класира за големия финал на Олимпиадата.

Най-полезен за "Скуадра адзура" стана звездата Иван Зайцев с 21 точки (5 аса!!! и 40% ефективност в атака), а Филипо Ланца добави още 16 точки (1 блок, 52% ефективност в атака и 40% перфектно посрещане) за победата. За американците Матю Андерсън заби 25 точки (5 аса!!!, 2 блока и 39% ефективност в атака), а Максуъл Холт завърши с 16 точки (6 блока!!! и 59% ефективност в атака), но и това не бе достатъчно за успеха.

ИТАЛИЯ - САЩ 3:2 (30:28, 26:28, 9:25, 25:22, 15:9)
ИТАЛИЯ: Симоне Джианели 7, Иван Зайцев 21, Филипо Ланца 16, Османи Хуанторена 14, Симоне Бути 8, Емануеле Бирарели 8 - Масимо Колачи-либеро (Олег Антонов 1, Даниеле Сотиле, Лука Ветори, Салваторе Росини)
Старши-треньор: Джанлоренцо Бленджини
САЩ: Мика Кристенсън 5, Матю Андерсън 25, Аарън Ръсел 14, Тейлър Сандър 10, Дейвид Лий 9, Максуъл Холт 16 - Ерик Шоджи-либеро
Старши-треньор: Джон Спероу.