Мечтаният 1/2-финал е факт (видео и галерия)

Най-добрият ни тенисист Григор Димитров достигна за трети път в кариерата си до 1/2-финал на турнир от серията "Мастърс 1000". Това се случи, след като 25-годишният хасковлия надделя със 7:6(8), 6:2 срещу 23-ия в ранглистата Стив Джонсън (САЩ) в 1/4-финален сблъсък в Синсинати. Предишните два случая, в които хасковлията бе сред най-добрите четирима в "Мастърс" надпревари, бяха през 2014 година - в Торонто загуби на 1/2-финал срещу Жо-Вилфред Цонга (Франция), а в Рим отстъпи срещу Рафаел Надал (Испания) в тази фаза.

В битка за място на финала в турнира първата ни ракета ще очаква победителя от изцяло хърватския дуел между 12-ия поставен в схемата Марин Чилич и 19-годишния Борна Чорич. Именно Чилич спря Григор още в първия кръг на Олимпиадата в Рио де Жанейро преди около десет дни.
Григор е на 1/2-финал в Синсинати
След силната игра, която показа на 1/8-финалите срещу Стан Вавринка (Швейцария), днес българинът отново бе стабилен. И Григор, и 26-годишният Джонсън взеха без проблеми първите си подавания в мача. В третия гейм 34-ият в ранглистата българин леко се разколеба и допусна грешка на мрежата. Малко след това американецът получи точка за пробив, но не се възползва. В този гейм зрителите видяха и най-дългото разиграване в срещата (30 удара), което бе спечелено от хасковлията и така той измъкна подаването си за 2:1. В следващите геймове двамата тенисисти бяха безупречни при начален удар. Григор взе на нула сервис-геймовете си за 3:2, 4:3 и 5:4, а пък Джонсън спечели на нула гейма си за 6:6, с което доведе сета до тайбрек. В него имаше ранна размяна на минипробиви, след което и шансове за затваряне на частта и пред двамата. Григор пропусна два мачбола при 6:5 и 7:6 точки, а американецът пропиля шанс при 8:7 точки в своя полза. Димитров се измъкна за 8:8, а след това с още две разигравания в своя полза затвори сета при 10:8 точки.

Втората част продължи 36 минути, но разликата бе в това, че мина под пълния контрол на Григор. Той Григор е на 1/2-финал в Синсинати печелеше по-продължителните разигравания от основната линия, а Джонсън често правеше и непредизвикани грешки. Още в откриващия гейм Димитров реализира пробив, като при първия брейкпойнт имаше странно видеоповторение, което изуми не само тенисистите, но и съдията на стола Мохамед Лаяни. Този шанс за пробив бе отразен, но при втория Джонсън сбърка форхенд и се пропука за 0:1. Григор затвърди преднината с гейм на нула и 2:0, а след това осъществи нов брейк за 4:1. Този пробив също бе на нула и американецът изглеждаше безпомощен. На няколко пъти българинът си заслужи аплодисментите на публиката с чудесни минаващи удари от бекхенд. При 5:2 Димитров сервираше за победата, но тя не дойде лесно. Джонсън получи две възможности за пробив при 40:15, но те бяха неутрализирани. Секунди по-късно американецът прати своя бекхенд в мрежата и по този начин загуби сета, а с това и мача - 2:6. Срещата продължи час и 25 минути.

Григор записа втори успех от четири сблъсъка срещу този съперник. За последно двамата играха на "Уимбълдън" по-рано през сезона, когато американецът спечели в четири сета. Любопитното е, че при обновяването на ранглистата следваюата седмица Джонсън ще измести Джон Иснър и ще стане първа ракета на САЩ.
Димитров завърши срещата с 4 аса срещу 6 за опонента му. Двамата тенисисти оставиха в статистиката по една двойна грешка. За победата Григор си заслужи 205 980 долара от наградния фонд и 360 точки за световната ранглиста, в която вече си гарантира изкачване от 32-ро на 24-о място.