Ливърпул обърна Арсенал в лудо дерби със седем гола (видео)

Ливърпул започна с обрат и гръмка победа с 4:3 над Арсенал на "Емиратс" в най-зрелищния двубой от първия кръг на новия сезон в Премиър лийг. Домакините имаха предимство през първата част и Тио Уолкот откри резултата в 31-ата минута, въпреки че 68 секунди преди това бе изпуснал дузпа. В самия край на полувремето Филипе Коутиньо изравни. Мърсисайдци започнаха много силно второто полувреме и вкараха три гола чрез Адам Лалана (49'), Коутиньо (56') и Садио Мане (63'), който реализира дебютното си попадение с екипа на мърсисайдци. Алекс Окслейд-Чембърлейн (64') и Калъм Чембърс (75') върнаха Арсенал в мача, но домакините не успяха да постигнат нещо повече от почетна загуба.

Изненадващо новата покупка на Арсен Венгер Гранит Джака не започна днес, като вместо него в халфовата линия бяха предпочетени Коклен и Елнени. Роб Холдинг и Калъм Чембърс стартираха в центъра на отбраната след всички кадрови проблеми в дефанзивен план за "топчиите". Алексис Санчес действаше на върха на атаката.

Три от новите попълнение на Юрген Клоп дебютираха за Ливърпул в двубой от Висшата лига - Рагнар Клаван, Жоржиньо Вайналдум и Садио Мане. И тримата се представиха на много високо ниво. Алекс Манингер, Жоел Матип и Марко Груич останаха на скамейката за началото. Роберто Фирмино водеше атаката на мърсисайдци.

Двубоят изглеждаше равностоен в първите минути, но в атакуващ план "артилеристите" действаха на доста по-висока скорост, което скоро даде резултат. В 28-ата минута Уолкот бе препънат в наказателното поле след неадекватен опит за шпагат на Морено, който не уцели топката, но направи дузпа. Уолкот изпълни, но Миньоле реагира много добре и спаси. Само 68 секунди след това обаче Арсенал поведе в резултата. Лалана изгуби топката в центъра на терена, Иуоби бързо намери Уолкот отдясно, а Морено отново проспа ситуацията. Крилото на Арсенал стреля точно в далечния ъгъл, давайки аванс на домакините.

В 40-ата минута Ливърпул създаде първата чиста възможност. Чембърс сбърка едно подаване, което даде възможност на Фирмино и Коутиньо да комбинират добре. Вайналдум трябваше да завърши, но стреля слабо и право в ръцете на Чех.

В добавеното време на първата част Ливърпул изравни резултата, след като Коутиньо изпълни по перфектен начин пряк свободен удар и не остави никакъв шанс на Чех - 1:1.

Ливърпул започна на много високи обороти втората част и в 49-ата минута обратът бе факт. Фирмино и Коутиньо отново комбинираха бързо в половината на Арсенал, след което авторът на първия гол за мърсисайдци продължи към Вайналдум. Холандецът центрира много прецизно към Лалана, който овладя добре и преодоля Чех - 1:2.

В 56-ата минута Коутиньо отбеляза трети гол за Ливърпул, след като засече от движение центриране на Клайн отдясно. Две минути след това бразилецът можеше да оформи своя хеттрик, но този път Чех спаси удара му.

Садио Мане дебютира със страхотен гол в 63-ата минута, след като получи от Лалана, премина с лекота покрай Монреал и Чембърс и стреля неспасяемо в далечния ъгъл - 1:4. Само минута след това обаче резервата Окслейд-Чембърлейн върна един гол с доза късмет. Крилото проби отляво и стреля, получи се рикошет, който попречи на Миньоле да реагира по-добре и резултатът стана 2:4.

1/4 час преди края Чембърс намали преднината на Ливърпул на само един гол, след като се извиси и засече с глава центриране на Касорла от фаул. До края Фирмино и Хендерсън пропуснаха добри възможности да направят победата на Ливърпул още по-изразителна.