Пуерто Рико има своята голяма героиня!

Моника Пуиг донесе първия златен медал от Олимпийски игри на Пуерто Рико в историята на тази страна. Тя триумфира с титлата в олимпийския турнир по тенис при дамите на Игрите в Рио. 34-ата в ранглистата на WTA Пуиг срази на финала световната №2 Анджелик Кербер (Германия) с 6:4, 4:6, 6:1. Шампионката от Australian Open и финалистка от "Уимбълдън" тази година Кербер се бореше до последно и в третия сет отрази три мачбола, но при четвъртия не издържа и отстъпи пред 22-годишната си съперничка. Пуиг има едва една титла на сингъл от календара на WTA в кариерата си (в Страсбург през 2014) и днес постигна най-големия си успех до момента.

Срещата започна с пробив за 28-годишната Кербер, която обаче също загуби откриващото си подаване във финала. Играта продължи гейм за гейм без пробиви до 5:4 за Пуиг, когато германката се пропука и загуби подаването си, а това й костваше и първата част.

Вторият сет започна добре за световната №2, която отново реализира ранен пробив, но този път успя да го затвърди, повеждайки с 2:0. До осмия гейм Кербер успяваше да задържи аванса си от един пробив, но пуерториканката изравни резултата при 4:4. Кербер обаче показа характер и веднага след това проби, а после със своя сервис взе сета.

Решаващата трета част се разви кошмарно за Кербер. Германката допусна ранен пробив и изглеждаше разколебана, а Пуиг поведе с 3:0. Малко след това авансът на пуерториканката стана смазващ - 5:0. При 30:40 в шестия гейм Кербер отрази мачбол и все пак се пребори за подаването си. Седмият и оказал се последен гейм в двубоя предложи на зрителите много емоции. Кербер отрази още два мачбола и то по доста драматичен начин. Германската левичарка имаше и точки за спечелване на гейма, като при една от тях направи недопустима грешка, забивайки рутинен смач в мрежата. Двубоят приключи с аут от форхенд на Кербер при четвъртия мачбол и след 2 часа и 9 минути игра Моника Пуиг зарадва Пуерто Рико с мечтан триумф.