Шампионът оцеля отново

Олимпийският шампион от Лондон през 2012 година Анди Мъри едва се измъкна в днешния 1/4-финал на Игрите в Рио де Жанейро. Представителят на Великобритания престоя на корта 2 часа и 11 минути и след серия обрати надделя с 6:0, 4:6, 7:6(2) срещу Стив Джонсън (САЩ). На 1/2-финалите вторият в схемата шотландец очаква победителя от двубоя между 6-ия поставен Гаел Монфис (Франция) и 4-ия Кей Нишикори (Япония).

Първият сет премина под пълното господство на Мъри. Вторият в световната ранглиста британец реализира три пробива и след 25 минути игра сетът бе негов - 6:0. Въобразявайки си, че успехът в срещата ще дойде лесно, Мъри допусна пробив на старта на втората част. Джонсън, 22-ри в класацията на ATP, отрази брейкпойнт в шестия гейм и все пак удържа подаването си за 4:2. До края американецът бе непоколебим при сервисите си и с гейм на нула завтори частта при 6:4.

В решаващия трети сет не липсваше интрига. До 3:3 двамата тенисисти бяха стабилни и нямаше точки за пробив. Мъри първи се разколеба и допусна брейк за 3:4, след което обаче веднага поправи грешката си. Той върна пробива и изравни за 4:4. В деветия гейм шампионът от "Уимбълдън" отново бе изправен пред точка за пробив, но този път се измъкна. Няколко минути по-късно тайбрекът определи победителя в този оспован мач. 26-годишният американец изостана с 0:2 точки, след което разликата се увеличи до 4:1. Смяната на полетата в тайбрека дойде при 4:2 точки за Мъри, а след това знаменосецът на Великобритания спечели три поредни точки за крайния успех в сета и в мача.

Това е втора победа за Мъри от два сблъсъка с Джонсън. Шотландецът приключи срещата с 6 аса и 24 печеливши удара. Джонсън направи 4 директни точки от сервис, но и 3 двойни грешки. Уинърите на американеца бяха 31, а непредизвиканите грешки доста повече от тези на Мъри - 36 срещу 15.

Анди Мъри имаше сериозни проблеми и в предишния кръг срещу Фабио Фонини (Италия), когато отново игра три сета.