"Бероекзит" след минимална загуба във Финландия (видео+снимки)

Честващият вековния си юбилей тази година отбор на Берое се сбогува с евротурнирите. Заралии отстъпиха с минималното 0:1 при гостуването си на ХИК (Хелзинки) в среща-реванш от втория квалификационен кръг на Лига Европа и след 1:1 под Аязмото преди седмица напуснаха с наведени глави терена на стадион “Сонера”. Единствения гол в срещата реализира японският полузащитник Атому Танака, който се разписа с глава в 26-ата минута след неубедителна колективна изява на защитата в зелено.

27-кратният първенец на Финландия в никакъв случай не превъзхождаше първенеца на България за 1986 година, но пък за разлика от него успя да оползотвори една от малкото чисти възможности, открили се пред него. Берое се разделя с втория по сила европейски клубен турнир след една единствена, но фатална загуба. Преди това футболистите на старши треньора Александър Димитров записаха една победа - с 2:0 като гост на Радник (Бийелина), и две равенства - 0:0 с Радник и 1:1 с ХИК в Стара Загора.
Първият удар към една от двете врати дойде в 6-ата минута, когато Алфредо Морелос стреля от границата на наказателното поле, но ударът му бе твърде неточен. 180 секунди по-късно ХИК можеше да поведе в резултата, но изстрелът с глава на защитника Лум Реджепи, дошъл след добро центриране от ългов удар, мина на сантиметри от левия страничен стълб на национала Благой Макенджиев.

Точно след десет минути се откри първата възможност за заралии да поставят под сериозно напрежение Томас Деене. Георги Божилов опита от около 30 метра да изненада стража на финландците, но топката мина встрани от вратата. Малко след това Кохеи Като нахлу отляво в наказателното поле и върна към границата на наказателното поле, откъдето Неманя Милисавлевич с техничен фалцов удар се размина на сантиметри с гола.
Въпреки доброто представяне на българите в предни позиции, събитията на терена от първата среща преди седмица се повториха и футболистите на Мика Лехкусуо първи съумяха да отбележат гол. Ново центриране от ъглов удар свари защитата на Берое неподготвена, отново Реджепи първи стигна до топката с глава, Макенджиев изби, но непокритият Атому Танака с глава наказа заралии - 1:0 за ХИК. Опиталият първи да се разпише във вратата на клуба от Хелзинки Божилов можеше в края на първата част все пак отбележи и да изравни, но силният му удар с глава мина малко над напречната греда.

Пет минути след подновяването на играта голмайсторът Танака можеше да удвои аванса на домакините, но от границата на наказателното поле, притиснат от двама защитници в зелено, стреля силно встрани от вратата на Макенджиев.
С напредване на времето играта се накъса от множеството нарушения, главният арбитър Сътън често посягаше към джобчето си. Реалните възможности за гол липсваха и пред двете врати. В заключителните секунди “зелените” от Стара Загора натиснаха съперника си, който изглеждаше крайно доста неубедителен в защита, но освен да стигнат до няколко изпълнения на ъглов удар, друго не успяха да направят.

Лига Европа, II-ри предварителен кръг, реванш (1:1 в първия двубой):

ХИК (Хелзинки) - Берое 1:0 (2:1 общ резултат)
1:0 Танака 26'

ХИК: 21. Дахне, 3. Тайво (27. Сорса 79'), 4. Медо (38. Далстрьом 90'), 5. Реджепи, 7. Алхо, 10. Танака, 11. Морелос, 14. Татомирович, 15. Яласто (к), 22. Аннан, 90. Одуамади
Старши треньор: Мика Лехкусуо

Берое: 22. Макенджиев, 21. В. Василев, 71. Миланов, 6. Иванов (к), 28. Пенев, 33. Том (10. Дрянов 84'), 4. Като, 11. Милисавлевич (17. Маркеш 65'), 9. Кирилов (7. Колев 84'), 91. Почански, 14. Божилов
Старши треньор: Александър Димитров

Жълти картони: Татомирович 37', Танака 54', Медо 71' (ХИК); Иванов 43', В. Василев 52', Почански 59', Божилов 67', Том 78' (Берое)