Аниете измъкна Левски в генералната репетиция преди Марибор (видео+галерия)

Отборът на Левски постигна победа в последната минута срещу Черно море в четвъртата си контрола това лято. "Сините" надвиха с 1:0 играчите на Георги Иванов-Гонзо с попадение от фаул на Антонио Аниете в 91-ата минута, като натрупаха самочувствие преди гостуването на Марибор от Лига Европа след седмица. Това е последната проверка на 26-кратните шампиони, които трябваше да играят с Несебър в събота, но Люпко Петрович реши да няма друга контрола.

Лошата новина за "сините" е, че Сърджан Лукин се контузи в 13-ата минута и бе заменен принудително и почти сигурно е аут за срещата със словенците. Хубавата новина е, че Аниете се отпуши, а също така, че във втори пореден мач не бе допуснат гол.

Георги Костадинов бе изгонен за остри реплики десет минути преди края, но на негово място влезе Ивайло Найденов.

Люпко Петрович заложи на трима дефанзивни полузащитници - Джереми де Ноойер, Георги Костадинов и Роман Прохазка, а към тях добави и Мики Орачев. Напред действаха Франсис Нар и Венци Христов.

Контролата бе четвърта за "сините" след победите над Септември (София) с 3:1 и Дунав (Русе) с 3:2. Преди няколко дни в Сърбия играчите на Люпко Петрович завършиха 0:0 с Радник (Сурдулица), което бе първата среща под негово ръководство без допуснат гол. "Моряците" изиграха втората си контрола след равенството 1:1 с Несебър.

Първото полувреме "сините" нямаха никаква идея как да стигнат до гол, като не стреляха нито веднъж във вратата на варненци, а единственият изстрел в посока на Чановеч бе на Мики Орачев и той мина далеч от целта. Андонов и Коконов пък стреляха в аут от добри позиции пред Йоргачевич, а няколко удара на играчите от Варна бяха спрени от защитниците в синьо. Единствената добра атака на "сините" след комбинация между Минев, Прохазка и Костадинов завърши без удар на Нар.

На почивката Аниете влезе на мястото на Де Ноойер и Левски започна да атакува. Испанецът стреля два пъти опасно, като Чанович показа рефлекс и спаси. Нар също стана по-активен, но чисти положения отново липсваха. Венци Христов пропусна с глава в 79-ата минута най-чистото положение за "сините", а Божидар Краев влезе на неговото място секунди по-късно.

В 81-ата минута Георги Костадинов бе изгонен за остри реплики срещу съдията Ангел Ангелов. При центрирането от фаул Траянов вкара във вратата на Чворович, но съдията отсъди нарушение срещу сръбския вратар. Младокът Найденов влезе на мястото на Костадинов по разбирателство между двата тима. Левски се опитваше да стигне до гол и това стана изцяло благодарение на Аниете. Бившият голмайстор на "А" група навърза трима бранители, след което бе фаулиран пред наказателното поле. Той застана зад топката и с майсторско изпълнение прати коженото кълбо в мрежата в 91-ата минута. По този начин отбеляза своя първи гол след завръщането си и донесе победата за радост на близо 1000 фенове.

Преди срещата Георги Иванов-Гонзо, който навърши 40 години преди няколко дни, бе награден с плакет от Константин Баждеков. Бившият спортен директор на Левски бе в отлично настроение и говори дълго с Петрович преди срещата.

Така Левски има само седмица до гостуването в Марибор, но Петрович няма как да е доволен от това, с което разполага. Гаранция му дават Минев, Прохазка, Костадинов и Нар, но контузиите на Лукин и Деса, формата на Христов, физическото състояние на Аниете, който не е готов за 90 минути, а също така и не оптималната селекция дават поводи за притеснения на сърбина.

Все пак предстоят 168 часа, в които "сините" да се подготвят, преди завръщането си в Европа от 2013 година и да направят така, че да имат повече от едно гостуване в евротурнирите този сезон.

ЛЕВСКИ - ЧЕРНО МОРЕ 1:0
1:0 Аниете (91)

ЛЕВСКИ: Боян Йоргачевич (46-Иван Чворович), Сашо Александров, Сърджан Лукин (15-Александър Александров), Димитър Пиргов, Джереми Де Ноойер (46-Антонио Аниете), Роман Прохазка, Георги Костадинов, Франсис Нар, Мики Орачев(Станислав Иванов), Венцислав Христов (80-Божидар Краев)
Резерви: Иван Чворович, Ивайло Найденов, Атанас Кабов, Божидар Краев, Станислав Иванов, Антонио Аниете, Бабатунде Адениджи
Старши треньор: Люпко Петрович

ЧЕРНО МОРЕ: Александър Чанович, Ондрей Сукуп, Даниел Златков, Александър Цветков, Михаил Венков, Даниел Георгиев, Георги Илиев, Тодор Паланков, Владислав Романов, Иван Коконов, Георги Андонов
Резерви: Иван Дюлгеров, Емил Михайлов,Траян Траянов, Мартин Костадинов, Пламен Николов, Илиян Неделчев, Андреас Васев, Георги Радев, Валентин Йосков, Николай Минков, Ян Малик, Паоло Енрике, Дени Симонович