Григор отпадна от "Уимбълдън"

Най-добрият ни тенисист Григор Димитров за втора поредна година отпадна в третия кръг на "Уимбълдън". 37-ият в световната ранглиста хасковлия загуби със 7:6 (6), 6:7 (3), 4:6, 2:6 от 29-ия в класацията на ATP Стийв Джонсън. Американецът показа, че действително се намира в отлична форма, след като непосредствено преди "The Championships" спечели титлата на турнира на трева в Нотингам, като това бе първи трофей в кариерата му.

Срещата започна вчера, но бе прекъсната заради дъжд при 4:3 за Джонсън и 30:30 в осмия гейм, в който на сервис линията бе представителят на САЩ.

КАКВО СЕ СЛУЧИ ВЧЕРА МОЖЕТЕ ДА ПРОЧЕТЕТЕ ТУК!

СТАТИСТИКАТА НА МАЧА ВИЖТЕ ТУК!

Днес мачът бе прекъсван многократно заради непостоянното време в Лондон. Димитров успя да обърне резултата в своя полза в първия сет и се пребори за него след тайбрек, но после нещата се развиха лошо за 25-годишния българин. Джонсън измъкна втория сет след тайбрек, а ранни пробиви в третия и четвъртия сет позволиха на 26-годишния американец да се класира за първи път в кариерата си на 1/8-финал на турнир от "Големия шлем". В следващата фаза Джонсън ще се изправи срещу седемкратния шампион на "Уимбълдън" Роджър Федерер (Швейцария).

Още в първия гейм след подновяването на играта днес Григор пропусна брейкпойнт, но успя да пробие в последния момент, изравнявайки за 5:5. С гейм на нула Димитров излезе напред в резултата и си осигури минимум тайбрек - 6:5.

До тайбрек все пак се стигна и той бе много оспорван - до 6:6 нямаше мини-пробиви, като при 5:6 Димитров спаси сетбол. Българинът също си извоюва сетбол при 7:6, като при тази точка американецът загуби равновесие и падна. При следващата точка Джонсън не издържа, изкара топката в аут и този толкова тежък първи сет приключи с успех за хасковлията.

Вторият сет започна с гейм на нула за Джонсън, но Димитров на свой ред също не даде точка на съперника в първото си подаване в тази част. При 2:2 Димитров се добра до брейкпойнт след страхотно разигриване - 30:40. С три поредни мощни сервиса обаче американецът успя да спаси подаването си.

Сервиращите печелеха без особени трудности следващите геймове, в които имаха началния удар, но при 4:3 за Джонсън Димитров падна лошо при едно разиграване. Българинът все пак се съвзе и спечели подаването си за 4:4.

Пробиви във втория сет не бяха реализирани и отново всичко трябваше да се реши в тайбрек. Този път обаче той се разви лошо за Димитров. Тайбрекът започна с по един разменен мини-пробив. Джонсън обаче спечели едно много оспорвано разиграване за 3:2, а веднага след това реализира мини-пробив. След това Джонсън поведе с 6:2, Григор успя да отрази първия от четирите поредни сетбола, но все пак американецът затвори тайбрека със 7:3.

След края на втория сет играта бе спряна заради дъжд.

Новото подновяване на играта започна лошо за Григор, който сервираше пръв и след един дълъг и оспорван гейм, в който отрази няколко точки за пробив, българинът накрая сдаде подаването си. С гейм на 30 Джонсън взе подаването си след това и поведе с 2:0. Последва пробив на нула за американеца и третият сет вече изглеждаше почти спечелен от Джонсън.

След края на третия гейм на третата част мачът за пореден път бе спрян заради нова порция дъжд.

Поредното подновяване на играта започна оптимистично за Димитров, който проби веднага и това му позволи малко след това да намали изоставането си в резултата на 2:3. След това обаче третият сет не се разви добре за Димитров, който допусна пробив в седмия гейм и отново изостана с два пробива при 2:5. Българинът върна един от пробивите за 3:5, а след това набързо си взе подаването, но в 10-ия гейм не успя да стори нищо и загуби третия сет с 4:6.

Четвъртият сет също започна зле за първата ни ракета - с пробив още в самото начало за Джонсън. Макар и трудно, американецът затвърди пробива и се доближи още повече до победата. При 3:1 за Джонсън и 30:15 при сервис на Димитров в петия гейм срещата отново бе прекъсната заради дъжд.

Димитров съкрати аванса на съперника на 2:3, но после допусна пореден пробив и при 5:2 Джонсън получи шанс да сервира за място на 1/8-финалите. В този момент двубоят за кой ли път бе прекъснат заради дъдж, а играчите се прибраха в съблекалните.

След поредното и оказало се последно подновяване на играта Джонсън сложи точка на спора със своя сервис, въпреки че Димитров имаше шансове да пробие и да се задържи по-дълго в двубоя. В крайна сметка, след 2 часа и 54 минути Григор се предаде и приключи участието си в състезанието, в което преди две години достигна до 1/2-финалите.