Тъжно сбогуване за Ибра, Белгия на осминафинал срещу Унгария (видео)

Швеция загуби с 0:1 от Белгия в последен мач от група "Е" на Евро 2016 и отпадна от първенството. "Тре кронур" се нуждаеха само и единствено от победа, за да продължат на осминафиналите, но надеждите им бяха попарени от гол на Раджа Наинголан в 84-ата минута. По този начин шведите останаха на последно място в групата си, а останалите три тима - Белгия, Ейре и Италия продължиха напред.

Двубоят днес се превърна в лебедовата песен на Златан Ибрахимович в националния отбор. Звездата на скандинавците предварително бе обявил, че след края на първенството се оттегля от международния футбол. Това означава, че той няма да играе срещу България в предстоящите световни квалификации.

Белгия финишира на второ място в групата и в следващата фаза ще срещне Унгария, което със сигурност е добра новина за състава на Марк Вилмотс.

Шведите се представиха слабо в първите си два мача. На старта те едва измъкнаха точка от Ейре, а след това отстъпиха с 0:1 на Италия. Днес селекционерът Ерик Хамрен заложи отново на схемата 4-4-2, като атаката се водеше от Златан Ибрахимович и Маркус Берг, а по крилата им помагаха Емил Форсберг и Себастиан Ларсон.

Белгия показа класа с победата си с 3:0 срещу Ейре, след като преди това отстъпи на Италия. "Червените дяволи" са сред скритите фаворити на първенството и трябваше да го демонстрират и срещу Швеция. Наставникът на тима Марк Вилмотс направи само една промяна в състава в сравнение с успеха срещу Ейре - на мястото на Муса Дембеле в средата на терена се появи Раджа Наинголан. На върха на атаката на белгийците бе Ромелу Лукаку, а по двата фланга действаха Яник Ферейра Караско и Еден Азар.

Началото на мача беше двуостро, с интересни атаки и към двете врати. Шведите показаха, че когато решат да атакуват, могат да създадат много неприятности на съперниците си. Аксел Витсел отправи първия опасен удар, но той мина над гредата. Малко по-късно Швеция можеше да открие резултата, но Берг направи непростим пропуск. Нападателят се озова на перфектна позиция, но от десетина метра стреля право в Тибо Куртоа.

Следващата добра ситуация се откри пред Лукаку, който стреля силно, но неточно. Витсел също се размина с гола. Белгийците доминираха в тези минути, но контрите на Швеция не бяха никак безопасни.

В 22-ата минута белгийски бранител в последния момент изчисти топката, която беше насочена към Ибрахимович. Звездата на скандинавците бе много внимателно пазен, но пък това даваше възможност на съотборниците му да действат по-свободно. В 25-ата минута Де Бройне отправи силен удар след пас Азар, но Андреас Исаксон спаси.

Ибрахимович отправи първия си удар в 27-ата минута, но той излезе в аут. Последваха няколко по-груби нарушения от двете страни, но реферът бързо укроти страстите. В самия край на полувремето десният бек Тома Мюние можеше да даде аванс на Белгия, но малко не му достигна да прати топката в мрежата след центриране от фаул на Де Бройне.

В началото на втората част шведите станаха по-активни, което бе обяснимо предвид факта, че те на всяка цена се нуждаеха от победа. Постепенно обаче по-силната халфова линия на Белгия взе надмощие и скандинавците се принудиха да търсят с дълги пасове Ибрахимович. В 58-ата минута Караско проби опасно, но топката беше изчистена в ъглов удар.

В 62-ата минута Ибра все пак прати топката в мрежата на Куртоа, но от положение на засада и голът му беше отменен. След това пък Исаксон изби силен шут на Де Бройне и остави надеждите на шведите живи. В 73-ата минута още веднъж стражът на Швеция се превърна в герой за тима си, като отрази удар на излезлия очи в очи с него Лукаку.

Контрите на Белгия ставаха все по-опасни, защото шведите се принудиха да тръгнат напред и оставяха много свободни пространства. Драмата предстоеше. В 83-ата минута Андреас Гранквист стреля с глава след центриране от корнер, но топката беше изчистена от самата голлиния. В ответната атака бомбен шут на Раджа Наинголан от над 25 метра изненада Исаксон и влетя в мрежата - 1:0 за Белгия.

В заключителните минути Ибрахимович отправи много красив изстрел към вратата на Куртоа, но топката излезе в аут. Това беше и последният интересен момент в мача. Белгийците вече мислят за следващия си съперник на Евро 2016, а на Швеция предстои да гради нов отбор, без Ибра и без досегашния селекционер Ерик Хамрен.

ШВЕЦИЯ - БЕЛГИЯ 0:1 (0:0)