Виктория Томова с най-голямата титла в кариерата си

Виктория Томова спечели турнира на клей с награден фонд 50 000 долара в Сегед, Унгария. На финала 21-годишната българка победи с 4:6, 6:0, 6:4 Мария Сакари от Гърция, която е поставена под номер 2 и 117-а в световната ранглиста. 20-годишната гъркиня в момента е най-добрата тенисистка на южната ни съседка, но трябваше да отстъпи след 2 часа и 16 минути игра.

С успеха Томова си осигури 80 точки за световната ранглиста, което ще й осигури рекордно за нея класиране. За нея това бе първи финал на турнир от такъв ранг. Българката стигна 12-а титла в кариерата си, но предишните са на състезания от по-ниско ниво, и четвърта за сезона след трите поредни успеха в Анталия през март и април.

Софиянката загуби първия сет с 4:6, но след оспорвана и равностойна игра. Тя върна пробив за 3:3, но след това отново загуби подаването си. След това спаси 3 сетбола, но при следващия шанс Сакари успя да затвори сета.

Във втората част тя започна отлично и след ранен пробив поведе с 3:0. Томова успя още веднъж да спечели подаването на съперничката си и след това спаси три възможности за пробив преди да поведе с 5:0 след опит на гъркинята за къса топка, с която Вики се справи без проблем. Това развитие разколеба Сакари и тя загуби и следващия гейм, което означаваше сет на нула за българката, която в момента е 307-а в света. Втората част продължи само 29 минути.

Началото на третия сет обаче не бе успешно за Томова, която допусна пробив в първия гейм. Лекото разколебаване в играта на софиянката приключи след 0:2. Тя отговори с агресивна игра и убедителен гейм на нула. Нов неуспешен опит за къса топка на гъркинята доведе до три възможности за пробив и малко по-късно резултатът бе изравнен за 2:2 след серия от осем поредни точки за Виктория. Сакари показа съпротивителни сили в шестия гейм, който измъкна, въпреки че губеше с 0:40 и изравни за 3:3.

Ядосана от пропуснатия шанс, Вики се амбицира и изигра много силен гейм, но и съперничката й не се бе предала. При 4:4 българката трябваше да спасява шанс за пробив, но след великолепна атака тя спечели точката. В този оспорван гейм тя показа много борбеност и успя да го измъкне. Отлични удари от дъното на корта и прекрасно движение донесоха на Томова два мачбола и тя сложи край на мача при първата възможност.