Виктория Томова на първи финал на 50-хиляден турнир

Виктория Томова се класира за финала на турнира на клей с награден фонд 50 000 долара в Сегед, Унгария. 21-годишната българка победи с 6:2, 6:4 поставената под номер 4 Исалин Бонавентуре от Белгия след 1 час и 9 минути игра. С успеха Томова си осигури 48 точки за световната ранглиста, което ще й осигури рекордно за нея класиране, и 4053 долара от наградния фонд.

За Виктория това ще е първи финал на турнир от такъв ранг. В спора за титлата тя ще се изправи срещу Мария Сакари от Гърция, която е поставена под номер 2 и 117-а в световната ранглиста. Българката ще търси 12-а титла в кариерата си, но предишните са на състезания от по-ниско ниво, и четвърта за сезона след трите поредни успеха в Анталия през март и април.

В днешния двубой софиянката започна блестящо и след два ранни пробива стигна до аванс от 4:0. В този период тя имаше серия от 10 поредни точки, а в първите си два сервис гейма не загуби и точка. След третия гейм съперничката й поиска медицински таймаут и малко по-късно успя да се разпише за 4:1. Белгийката дори върна един пробив, но Томова веднага си възстанови аванса и с гейм на нула приключи сета след 28 минути игра.

Втората част започна по същия начин. Вики пробив в първия гейм, а по-късно водеше с 4:1. При 5:3 тя изпусна два мачбола, а след това трябваше да спасява две възможности за пробив, но успя да се справи и да затвори мача.