Северозападна Трета лига: Севлиево - Академик (Свищов) 1:0 /Почивка/

Хърватия пропусна да разгроми Турция, но си върна за 2008-а (видео)

Хъватия победи Турция с 1:0 в балканското дерби от Група D на Евро 2016 и по този начин си върна за загубата от същия съперник на 1/4-финалите на европейското първенство през 2008-а година. Лука Модрич реализира единствения гол след страхотен удар от воле в 41-ата минута, а хърватите изпуснаха още една дузина положения, като на два пъти и гредите помагаха на Волкан Бабаджан.

Съотборниците в Барселона Арда Туран и Иван Рикитич бяха титуляри за своите отбори. Марио Манджукич водеше атаката на хърватите, докато Дженк Тосун се опитваше безуспешно да порази вратата на Даниел Субашич. Анте Чачич разчиташе на силна халфова линия, в която личаха имената на Модрич, Ракитич, Перишич и Брозович.

Още във втората минута хърватите можеха да открият резултата. Ракитич засече центриране отдясно, като продължи към далечната греда, където обаче Перишич се забави и не успя да подложи крак. След вихрените първи няколко минути, в които "шахматистите" действаха доста агресивно, играта се поуспокои и се пренесе в центъра. Хърватите обаче продължаваха да изглеждат като по-опасния отбор. Мнджукич и Брозович имаха възможност да стрелят с глава от добри позиции, но техните удари не застрашиха вратата. Перишич пък бе доста деен по левия фланг. В 29-ата минута Турция създаде най-чистото положение до този момент. Туфан надскочи Вида и засече от малкото наказателно поле центриране отдясно, но Субашич успя да спаси.

В 41-ата минута Лука Модрич препарира Бабаджан със страхотен шут от воле от над 25 метра. Селчук Инан се опита да изчисти от собственото си наказателно поле, но топката "кацна" точно на крака на халфа на Реал, който нанесе много прецизен удар - 0:1.

В 52-ата късметът покри Турция, след като Сърна изпълни много добре пряк свободен удар, след който топката разтресе напречната греда. Две минути след това Сърна пропусна нова чудесна възможност. Тя дойде след остър удар отляво на Перишич, който бе избит от Бабаджан. Топката стигна до бранителя на Шахтьор Донецк, който обаче на успа да нанесе добър удар и стреля покрай гредата. В 61-ата минута и Брозович пропусна да удвои след хубав удар от въздуха. Топката обаче премина над напречната греда. Малко след това Брозович не успя да засече на празна врата след ново остро центриране на Перишич. В 72-ата минута гредата за втори път спаси турците. Този път след удар с глава на Перишич, който засече центриране на Манджукич отдясно. В 79-ата минута Брозович за пореден път нямаше шанс пред гола, след като стреля добре  с глава отблизо, но този път Бабаджан спаси.

В добавеното време турците дори можеха да накажат множеството пропуски на своя съперник, но Чорлука се намеси решаващо в собственото си наказателно поле.

Другите два отбора от Група D - Испания и Чехия, играят утре помежду си в 16:00 часа българско време.

Турция: Бабаджан, Гьонюл, Топал, Балта, Еркин, Чалханоолу, Туфан, Инан, Йозякуп (46'-Шен), Туран (61'-Йълмъз), Тосун (69'-Мор)

Хърватия: Субашич, Сърна, Чорлука, Вида, Стринич, Модрич, Бадел, Брозович, Ракитич (89'-Шинденфелд), Перишич (87'-Крамарич), Манджукич (92'-Пяца)