Англия победи 10 португалци в генералната си репетиция за Евро 2016, но едва не загуби Хари Кейн (видео)

Англия спечели и третата си контрола преди Евро 2016. Британците надвиха с 1:0 Португалия на "Уембли", но представянето на двата отбора определено не беше впечатляващо. Единственият гол бе дело на Крис Смолинг в 86-ата минута, а повече от час гостите играха с човек по-малко заради червения картон на Бруно Алвеш. Ветеранът извърши безумно нарушение срещу Хари Кейн и нападателят на Тотнъм извади голям късмет, че се размина с тежка контузия.

Срещата днес беше последна възможност за Рой Ходжсън да види в какво състояние са футболистите му преди дебютния мач с Русия на еврофиналите. Атаката на "трите лъва" водеха Хари Кейн и Джейми Варди, а на пейката остана сензацията Маркъс Рашфорд, който се разписа срещу Австралия в първия си мач за националния тим. В сравнение с двубоя срещу "кенгурата" титулярното си място запази единствено Крис Смолинг.

Португалците показаха класа преди няколко дни и сразиха Норвегия с 3:0. Кристиано Роналдо получи почивка след финала в Шампионската лига, но и в негово отсъствие селекционерът Фернандо Сантош имаше богат избор в предни позиции. Той заложи като централен нападател на Рафа Силва от Брага, а по крилата действаха бижуто на Спортинг (Лисабон) Жоао Марио и Луиш Нани.

Първото интересно положение беше пред вратата на гостите. Кейн центрира към Рууни, но Руи Патрисио спаси удара на рекордьора по голове за Англия, а и страничнят рефер вдигна флага за засада. Португалците лесно губеха топката в началните минути и отново Рууни имаше възможност да открие резултата, но с глава стреля право в ръцете на Руи Патрисио. При подобна ситуация в 28-ата минута Рикардо Карвальо не можа да уцели вратата, а малко след това далечен удар на Кайл Уокър мина на сантиметри от целта.
В 35-ата минута Бруно Алвеш направи нещо страховито. Опитният защитник понечи да избие топката пред погледа на Хари Кейн, но не прецени добре посягането си и изрита английския футболист в главата. Кейн се озова на земята, след което бързо стана и продължи играта, но реферът Марко Гуида вече бе надул свирката  и въпреки протестите на гостите, показа директен червен картон на Алвеш.

Второто полувреме започна по-добре за Португалия, но тимът на Фернандо Сантош така и не стигна до чисто голово положение. Постепенно численото превъзходство на домакините си каза думата и те притиснаха съперника. На два пъти влезлият като резерва Даниел Стъридж пропусна да открие резултата, като в първия случай стреля в аут, а след това шутира в обсега на Руи Патрисио.
В 86-ата минута "Уембли" се зарадва. Джак Уилшир подаде на Рахим Стърлинг, който центрира перфектно към Смолинг и бранителят се разписа с глава. Португалците можеха да се доберат до равенството дълбоко в добавеното време, но Вилям Карвальо не успя да насочи точно топката от удобна позиция.

За Англия това беше първо победа над Португалия от 18 години.

АНГЛИЯ - ПОРТУГАЛИЯ 1:0
1:0 К. Смолинг (86)