Пиронкова изпусна много шансове и преклони глава пред Стоусър (видео)

Цветана Пиронкова не успя да стане първата българска тенисистка, класирала се на полуфинал на "Ролан Гарос". Първата ни ракета загуби с 4:6, 6:7 (6) от поставената под №21 в схемата австралийка Саманта Стоусър на четвъртфиналите на Откритото първенство на Франция. 102-ата в ранглистата на WTA преди началото на турнира пловдивчанка пропусна много шансове срещу финалистката от 2010 година в Париж и не успя да се пребори поне за сет. Пиронкова имаше аванс от 4:2 и 40:0 в първия сет, а в тайбрека на втората част водеше с 5:1 и 6:4. В предишния кръг 28-годишната пловдивчанка направи страхотен мач срещу световната №2 Агниешка Радванска (Полша), но днес не успя да го повтори и претърпя пето поражение в шестия си двубой със Стоусър.

Пиронкова успя да реализира едва 3 от 13-те си възможности за пробив в срещата, докато Стоусър се възползва от 4 от 6-те си шанса. Двете тенисистки записаха по 21 уинъра, а Пиронкова дори имаше леко предимство при непредизвиканите грешки - 24 срещу 28 за 32-годишната австралийка. В целия двубой Стоусър спечели 3 точки повече - 79:76, но това се оказа достатъчно, за да затвори мача в два сета.

Пиронкова стигна до равенство в откриващото подаване на съперничката си, но Стоусър все пак се измъкна и поведе с 1:0. Българката спечели лесно първия си сервис-гейм в двубоя, а след това отново притисна Стоусър при сервис на австралийката. Този път българката успя да пробие, но след това самата тя се пропука в своето подаване. След мощен ретур на Стоусър пловдивчанката не намери очертанията на корта от бекхенд и австралийката проби на 30 за 2:2. И в петия гейм Стоусър имаше проблеми на свой сервис и първоначално се измъкна от 15:40, но след това трябваше да отразява нов брейкпойнт. Аут от форхенд на финалистката от 2010 година сложи край на гейма и българката отново имаше аванс с пробив - 3:2. Пиронкова поведе с 4:2, но след това пропусна златен шанс да направи преднината си в резултата още по-сериозна. Стоусър бе изправена пред нов пробив при 0:40, но взе 5 поредни точки и не позволи на българката да се откъсне напред - 3:4. За съжаление Пиронкова допусна пробив на 30 в осмия гейм и загуби аванса си - 4:4. Стоусър поведе с 40:0 в деветия гейм и въпреки че Пиронкова взе следващите две точки, ретур в аут на Цвети позволи на австралийката да излезе напред в резултата при 5:4. С пробив на нула в десетия гейм Стоусър се пребори за първия сет, в който изоставаше с 2:4, 0:40.

Стоусър спечели пети пореден гейм в началото на втория сет. Австралийката трябваше да спасява точка за пробив, но се справи и поведе с 1:0. Цвети най-после спря серията на съперничката си за 1:1, а веднага след това получи три поредни точки за пробив при 0:40 в третия гейм. Първата точка за пробив бе отразена, но Цвети реализира втората и поведе в резултата с 2:1. Пиронкова затвърди пробива и поведе с 3:1, но Стоусър отговори с гейм на нула. В шестия гейм сервирщата Пиронкова бе поставена под сериозно напрежение при 0:40. Българката спаси първите два брейкпойнта, но при третия Стоусър с безпощаден форхенд по правата реализира пробива - 3:3. Австралийката взе на 30 следващия си сервис-гейм и поведе с 4:3. След това Пиронкова измъкна много тежък гейм за 4:4. С чудесен бекхенд по правата в деветия гейм Пиронкова си извоюва брейкпойнт, но тя го пропусна с грешка именно от бекхенд. Нов чудесен бекхенд на Цвети донесе още една точка за пробив на българката, но и тя бе пропиляна след форхенд в аут. В крайна сметка, австралийката се пребори за подаването си и бе само на гейм от победата. Пиронкова изравни за 5:5 с гейм на нула, като направи и ас при последната точка. Австралийката отговори с гейм на нула и Пиронкова отново имаше за задача да сервира за оставане в турнира. Пиронкова спечели нов гейм на нула и доведе нещата до тайбрек.

Той се развиваше повече от благоприятно за българката, която след разменени мини-пробиви спечели 4 поредни точки и изглеждаше много близо до трети сет при 5:1. Това обаче не се оказа достатъчно голям аванс за Цвети и Стоусър се върна в битката за сета при 4:5. Лека грешка на австралийката все пак даде глътка въздух на Пиронкова, която имаше два поредни сетбола при 6:4. Пиронкова обаче пак не успя да затвори тайбрека, загуби 4 поредни точки и приключи участието си на турнира, което все пак бе доста успешно.