Безгрешен Федерер

Роджър Федерер ще играе на финала на “Уимбълдън” за 11-и път. 35-годишният швейцарец отново не допусна грешка и спечели със 7:6(4), 7:6(4), 6:4 срещу Томаш Бердих, като няма загубен сет от началото на турнира. В битката за титлата той ще се изправи срещу хърватина Марин Чилич.

Осмата поредна победа над Бердих бе осигурена след 53 печеливши удара и 20 непредизвикани грешки от страна на Роджър. За швейцареца, който има само две загуби от началото на годината, това бе най-дългият мач от началото на турнира и първият, който се игра повече от 2 часа.

Федерер достигна рекорден 29-и финал на турнир от Големия шлем и стана най-възрастният тенисист, който прави това, от 1974 г., когато Кен Розуол игра на финала на “Уимбълдън”. След като трябваше да чака пет години, за да спечели 18-ата титла от Шлема сега той е на крачка от 19-а само шест месеца по-късно.

За разлика от предишните мачове Федерер не игра толкова блестящо в първия сет. В самото начало изглеждаше, че швейцарецът няма да има много проблеми. Той се справяше със сервиса на съперника и стигаше до възможности за пробив. В петия гейм спечели гейм при начален удар на съперника и след това поведе с 4:2. Изненадващо нивото на седемкратния шампион падна и той допусна няколко грешки. Бердих се възползва и изравни за 4:4 след четвъртия пробив, който Федерер допуска от началото на турнира. Маестрото пропусна да реши сета в 11-ия гейм, когато пропусна два шанса за пробив, но в последвалия тайбрек бе по-прецизен.

Бердих играеше на доста високо ниво и за разлика от други важни двубой, в които разочароваше, този път се представи силно. Това обаче в повечето случаи не е достатъчно срещу рекордьора по титли от Големия шлем. Втората част бе равностойна с малко възможности за пробив. Чехът спаси два шанса в третия гейм, но до края на сета бе стабилен при свой сервис. Единственият брейк пойнт, до който стигна Томаш във втората част, бе в шестия гейм, но той бе неутрализиран. Стигна се до втори тайбрек и отново Федерер бе прецизен във важните моменти. Швейцарецът поведе с 5:1 и без особени проблеми стигна до 7:4.

Чехът никога не е обръщал мач от 0:2 сета на турнир от Големия шлем и можеше да се разпадне след развитието на първите два сета. Той обаче запази концентрация и надежда, като в шестия гейм дори стигна до две възможности за пробив. Точно тогава Федерер показа какво оръжие е сервисът и то без да се разчита единствено на силата. Изненадващо той направи 4 двойни грешки в първите два сета, но при 15:40 вкара два аса. Последва начален удар, при който Бердих не успя да върне топката в корта, и нов ас, с който геймът приключи. Това бе дойде в повече на Томаш и той допусна пробив веднага след това. Оставаше само Роджър да довърши мача и той го направи със стил.