Balkan Grand Prix 6

Победи за Остапенко и Азаренка, две бивши финалистки отпаднаха от "Уимбълдън"

Сензационната шампионка на "Ролан Гарос" Альона Остапенко спечели и първия си мач на тазгодишния "Уимбълдън". Въпреки че не бе убедителна, поставената под №13 в схемата латвийка надви Александра Саснович (Беларус) с 6:0, 1:6, 6:3 и в следващия кръг ще играе срещу канадската квалификантка Франсоа Абанда, която се наложи с 6:2, 6:4 над японката Куруми Нара.

Мачът на Остапенко срещу Саснович беше преместен от третия корт на "Уимбълдън", след като британецът Аляз Бедене и Иво Карлович изиграха пет сета и срещата между дамите можеше изобщо да не започне в понеделник. Това не притесни особено 13-та в схемата Остапенко, която отнесе Саснович за 23 минути в първия сет.

Но латвийката, победителка за девойки на Уимбълдън за 2014-а година, започна да греши във втория сет и загуби подаванията си във втория и шестия гейм за равенство. При намаляващата светлина в небето над Лоднон, Остапенко бързаше да завърши мача възможно най-скоро. Тя получи шанс да спечели мача на собствен сервис в седмия гейм, но загуби подаването си. Латвийката не повтори грешката и затвори срещата при 6:3.

Най-добрата британска тенисистка Йохана Конта пък победи с 6:2, 6:2 Су-Вей Сие и отмъсти за загубата си срещи тайванката в първия кръг на Ролан Гарос.

Първия кръг преодоля и №8 в схемата Доминика Цибулкова, която пречупи с 6:3, 3:6, 9:7 германката Андреа Петкович. №6 Йохана Конта (Великобритания) пък не срещна трудности срещу Су-Вей Хсие (Тайван) и спечели с 6:2, 6:2.

От турнира отпаднаха две бивши финалистки. Германката Забине Лизицки преклони глава пред хърватката Ана Конжух - 1:6, 4:6, а канадката Южени Бушар загуби с 6:1, 1:6, 1:6 от №25 в схемата Карла Суарес Наваро (Испания).

За втория кръг се класира бившата №1 в света Виктория Азаренка, която наскоро се завърна на корта, след като стана майка. Азаренка направи обрат срещу американката Кертън Белис - 3:6, 6:2, 6:1. В следващата фаза Азаренка ще играе с №15 в схемата Елена Веснина от Русия, която се справи със сънародничката си Анна Блинкова, с 6:4, 5:7, 6:2.