Брилянтен гол донесе европейската титла на Германия! (видео)

Германия стана европейски шампион за младежи до 21 години. Във финала Бундестимът победи с 1:0 фаворита Испания и за втори път в историята си спечели титлата в тази възраст. Единствения гол във финалния двубой в Краков отбеляза Мичел Вайзер в 40-ата минута. Халфът на Херта (Берлин) засече с глава центриране на десния бек Джереми Толян и с изключително красива парабола направи безпомощен стража на испанците Кепа Арисабалага.

Германия беше по-добрият отбор и заслужено триумфира със златните медали. Съставът на Щефан Кунц действаше правилно тактически, а след като поведе в резултата, не даде почти никакви шансове на "фуриите" да се върнат в мача. успехът на германците е още по-впечатляващ заради факта, че те участваха в турнира без част от звездите си, които са с мъжкия отбор на Купата на Конфедрациите в Русия и също стигнаха до финала.
Испанците нямаха загуба до момента и впечатлиха с прекрасното си представяне и победата с 3:1 над Италия на полуфиналите, когато халфът на Атлетико Мадрид Саул блесна с хеттрик. Бундестимът пък спази традицията и надви Англия след изпълнение на дузпи, за да се класира за финала.

Треньорът на Германия Щефан Кунц заложи в предни позиции на новото попълнение на Борусия (Дортмунд) Максимилиан Филип, а зад него действаха Мичел Вайзер, Максимилиан Майер, Серж Гнабри и Максимилиан Арнолд. На пейката бе контузеният Дейви Зелке, а след наказание в центъра на отбраната се завърна Никлас Щарк.
За Испания в атака стартираха Жерард Деулофеу, Сандро Рамирес и Марко Асенсио, а тримата халфове в състава на Алберт Селадес бяха Саул, Маркос Йоренте и Дани Себайос.

Началото бе по-добро за испанците, които демонстрираха самочувствие и организираха няколко скоростни атаки. Много скоро обаче германците дадоха да се разбере, че нямат намерение да отстъпват инициативата. В 7-ата минута Макс Майер засече с глава центриране от фланга и уцели гредата. Малко по-късно Арнолд стреля опасно, а след това и Гнабри пробва да изненада Арисабалага.
Германците определено се чувстваха по-комфортно на терена, а в минутите до почивката Испания само веднъж застраши вратата на Юлиан Полерсбек, когато Саул стрел с глава след центриране от корнер.

Втората част започна с натиск на иберийците, но без голови положения. Германия се защитаваше много грамотно, а пресата на тима създаваше много проблеми на испанците. Най-добрата възможност за изравнително попадение беше в 58-ата минута, но Полерсбек изби далечния удар на Саул, за когото остана утехата, че стана голмайстор на шампионата.
Поредната грешка в испанската защита позволи на Серж Гнабри да нахлуе в наказателното поле, но Арисабалага излезе навреме и запази интригата. Жерард Деулофеу играеше прекалено индивидуално, а негов далечен изстрел беше блокиран от Никлас Щарк. В края на мача стихийните атаки на ла Роха бяха отбивани с лекота от германските бранители.

Рекордьор по титли от младежките първенства е Италия (5), а испанците имат 4 трофея.

ГЕРМАНИЯ - ИСПАНИЯ 1:0