Федерер се завърна със загуба от германски ветеран, Григор вече е с най-големи шансове

Големият Роджър Федерер се завърна официално на корта, след като пропусна целия сезон на клей. Швейцарският майстор загуби от Томи Хаас с 6:2, 6:7(8), 4:6 в мач от втория кръг на турнира в Щутгарт. 39-годишният германец успя да върне пробив във втория сет, а в третия устоя на напора от швейцарската ракета. Турнирът в Щутгарт е първа спирка на Роджър в подготовката му за "Уимбълдън". Така след отпадането на поставения под номер 1 в схемата българинът Григор Димитров остава най-високопоставен в германския град.

Швейцарецът започна с пробив още в първия сет. Бившият номер 1 имаше колебания единствено в шестия гейм, когато неговият съперник се добра до единствената си точка за пробив в сета, от която не се възползва. Роджър взе своето сервирането, а след това и спечели следващите два гейма за 6:2 в сета.

Вторият сет също започна с ранен пробив в графата на Фед. Германският ветеран съумя да се събере и да върне пробива. Двамата тенисисти сервираха солидно и успяваха да отметнат подаванията си, за достигнат до тайбрек. Тайбрекът вървеше точка за точка, но при 8:9 швейцарецът трепна, направи двойна грешка и загуби сета.

Хаас осъществи пробив за 3:2 и след това поизмъчи доста преди да успее да го затвърди. Германецът поведе с 40:0, но допусна изравняване. Той съумя да отрази няколко възможности за пробив и в крайна сметка да спечели така ценния гейм. Нервите на Хаас издържаха и той затвори сета за 6:4 и крайна победа с 2:1 сета.

Поглеждайки статистиката след края на мача, виждаме, че Федерер е спечелил повече точки - 105:96, и като цяло не е отстъпвал почти в нито един важен показател. Неговият съперник обаче съумя да спаси цели девет възможности за пробив (75%), докато швейцарецът се справи едва с една такава (33%) - в първия сет, и това се оказа решаващо.

Снимка: Getty Images/Guliver