Контролна среща: България (U16) - Вестфалия (U16) 2:1

Шедьовър на Инсиние поведе Италия към очакван разгром (видео)

Италия победи с 5:0 Лихтенщайн в Удине и продължава гонитбата с Испания за първото място в група "G" от световните квалификации. "Скуадра адзура" нямаше никакви проблеми с тима от херцогството, макар че откри резултата чак в края на полувремето с брилянтно изпълнение на Лоренцо Инсиние. След почивката Андреа Белоти, Едер, Федерико Бернардески и Маноло Габиадини направиха успеха на домакините достатъчно убедителен.

Италия и Испания имат по 16 точки преди мача помежду им в началото на септември. Албания и Израел имат по 9 точки на практика са без шансове за едно от първите две места, а на дъното в групата са Македония и Лихтенщайн.

Ниската класа на съперника позволи на Джампиеро Вентура да продължи да експериментира, както го направи в последните няколко контроли. В отсъствието на контузените Клаудио Маркизио и Марко Верати, като титуляр започна 20-годишният халф на Сасуоло Лоренцо Пелегрини, за когото това бе едва втори мач за националния тим. Леонардо Бонучи остана на пейката заради опасността да получи картон и да пропусне сблъсъка с Испания в следващия кръг. Така, в центъра на защитата действаха неговите съотборници в Ювентус Джорджо Киелини и Андреа Бардзали, а крайни бранители бяха Матео Дармиан и Леонардо Спинацола. Атаката водеха Андреа Белоти и Чиро Имобиле, подпомагани по фланговете от Антонио Кандрева и Инсиние.
За Лихтенщайн в предни позиции играеше 19-годишният Яник Фрик - син на бившия нападател на Верона Марио Фрик.

Още в началото красив гол на Кандрева беше отменен заради засада. Два пропуска на Имобиле запазиха нулевото равенство, но италианците с лекота излизаха на удобни позиции и беше ясно, че защитата на Лихтенщайн няма да издържи още дълго. Най-активен в състава на "адзурите" беше Инсиние, който обаче понякога прекаляваше с демонстрирането на техника, вместо да търси по-ефективни решения.

Противно на логиката, гостите можеха да поведат в 30-ата минута, но Микеле Полверино не успя да се възползва от открилата се възможност. Пет минути по-късно Спинацола подаде на Инсиние, той си повдигна топката и с прекрасен удар я заби във вратата. До края на полувремето Имобиле и Киелини бяха близо до гола, но и двамата стреляха неточно.
В 52-ата минута Инсиние изведе Белоти, който елегантно преодоля Петер Йеле за 2:0. Малко след това Имобиле уцели гредата. В 74-ата минута Белоти центрира към резервата Едер, който отблизо направи резултата класически.

До края "адзурите" се забавляваха и вкараха още два гола. Първо далечен удар на Бернардески изненада Йеле, а в добавеното време Спинацола проби по левия фланг и достави перфектен пас за Маноло Габиадини и нападателят на Саутхамптън оформи крайното 5:0.