Сърбия спря Канада в Световната лига (видео)

Победителят в Световната лига за 2016 година Сърбия записа втора победа в тазгодишното издание на най-комерсиалния волейболен турнир. Момчетата на селекционера Никола Гърбич се наложиха над Канада с 3:1 (25:23, 25:21, 20:25, 25:20) в последната среща от турнира в Група В1 на първа дивизия, играна снощи пред над 5000 зрители в зала "Войводина" в Нови Сад.

Така три отбора на турнира завършиха с по 2 победи и 1 загуба. Победител стана Белгия със 7 точки, следван от "плавите" с 6 точки и Канада с 4 точки. На последното място без нито една победа и само с една единствена спечелена точка остана бронзовият медалист от Рио 2016 САЩ. В следващия състезател уикенд Сърбия ще участва на турнира в Група D1, където ще играе отново с Белгия, домакините от Иран и Аржентина. "Кленовите листа" пък ще бъдат във Варна, където ще спорят с България, олимпийския шампион Бразилия и световния такъв Полша.

Срещата започна точно така, както се надяваха феновете на "плавите". Сръбските волейболисти показаха много силна игра на блокада, докато грешките на Канада се трупаха една след една. Така домакините взеха сравнително лесно първите два гейма с 25:23 и 25:21. Третата част стартира равностойно, но постепенно "кленовите листа" дръпнаха с 16:10, за да намалят изоставането си на 1:2 гейма след 25:20. Четвъртия гейм също тръгна добре за Канада, които поведоха с 8:5. Сърбите, обаче, реагираха веднага изравниха при 11:11, след което пречупиха съперниците си със силните атака на Александър Атанасийевич и Марко Ивович. Така Сърбия спечели мача след 25:20 и 3:1.

Най-полезни за Сърбия станаха Марко Ивович (1 блок, 2 аса, 62% ефективност в атака и 11% позитивно посрещане) и звездата Александър Атанасийевич (1 ас и 56% ефективност в атака), който влезе като резерва, с 16 и 15 точки за победата. За канадците Стивън Маар заби 16 точки (2 аса, 50% ефективност в атака и 19% позитивно посрещане). Капитанът Джон Перин (52% ефективност в атака) и резервата Шарън Върнън-Евънс (1 блок, 3 аса и 55% ефективност в атака) добавиха по 15 точки, но и това не бе достатъчно за успех.

КАНАДА - СЪРБИЯ 1:3 (23:25, 21:25, 25:20, 20:25)
КАНАДА: Тайлър Сандърс 3, Брадли Гънтър 5, Джон Перин 15, Стивън Маар 16, Грейъм Виграс 10, Дейниъл Ван Доорн - Блейър Бан-либеро (Шарън Върнън-Евънс 15, Брет Уолш, Райли Бърнс 2, Лукас Ван Беркел 3, Артър Шварц)
Старши-треньор: Стефан Антига
СЪРБИЯ: Никола Йовович 3, Дражен Лубурич 5, Урош Ковачевич 1, Марко Ивович 16, Марко Подрасчанин 7, Сречко Лисинац 10 - Невен Майсторович-либеро (Милан Катич 5, Максим Бучулевич 2, Александър Атанасийевич 15, Горан Шкундрич-либеро)
Старши-треньор: Никола Гърбич.