Ливърпул направи най-голямата крачка към ШЛ (видео)

Ливърпул направи предпоследната крачка по пътя към участието на отбора в Шампионската лига, след като разгроми с 4:0 Уест Хам на "Лондон Стейдиъм". Даниел Стъридж (35'), Филипе Коутиньо (57', 61') и Дивок Ориги (76') донесоха така важния успех на мърсисайдци, които в последния кръг трябва да победят на "Анфийлд" вече изпадналия Мидълзбро, за да си гарантират място в топ 4.

Мениджърът на мърсисайдци Юрген Клоп беше направил две промени в своя състав - Адам Лалана и Даниел Стъридж започнаха за сметка на Лукаш Лейва и Роберто Фирмино. Нордтвайт и Фернандес замениха контузените Марк Нобъл и Шейку Кояте в титулярния състав на "чуковете".

Домакините пропуснаха първата възможност, която се откри в седмата минута пред Сам Байръм, изведен добре от Кайери. Играчът на Уест Хам стреля към опразнения ляв ъгъл, но за късмет на мърсисайдци топката премина встрани от вратата. Ливърпул отговори с удар с глава на Матип, след който топката срещна напречната греда. След това нямаше кой да направи добавката и да прати рикоширалата топка във вратата на Адриан.

Мърсисайдци контролираха играта, но Коутиньо, Стъридж и Милнър стреляха неточно. В 35-ата минута Коутиньо изведе Стъридж зад отбраната, а нападателят премина елегантно покрай Адриан и откри резултата.

Минута преди края на първата част Андре Аю пропусна страхотна възможност да изравни резултата, след като топката стигна до него след корнер пред вратата на Миньоле. От метър ганаецът удари страничната греда, след което опита добавка, но топката отново чукна същия стълб и впоследствие Миньоле улови.

В самото начало на второто полувреме Адриан спаси последователно три опасни удара, отправени от Стъридж, Лалана и Вайндалдум.

В 57-ата минута страхотен изстрел на Вайналдум от около 25 метра разтресе напречната греда. След рикошета топката стигна до Коутиньо, който премина покрай трима бранители, след което шутира от границата на наказателно поле, пращайки топката в ъгъла. Пет минути след това бразилецът вкара втори гол, след като получи от Вайналдум в наказателното поле и простреля Адриан. Домакините обаче сериозно оспориха този гол, тъй като в началото на атаката именно Вайналдум извърши нарушение в собственото си наказателно поле, след като удари и съперник, и топката с ръка. Сигнал обаче не последва, а контраатаката на мърсисайдци бе смъртоносна.

В 66-ата минута удар на Ориги отново срещна гредата. В 76-ата минута белгиецът все пак се разписа, оформяйки крайния резултат. Стъридж преодоля Кресуел по десния фланг, след което върна към Лалана, чиито удар бе блокиран. Ориги направи добавка отблизо - 0:4.

С този успех Ливърпул се завърна на трето място във временното класиране, като мърсисайдци имат точка аванс, но и мач повече от Манчестър Сити. Арсенал остава на пета позиция, на четири пункта зад Ливърпул, но също с един двубой по-малко. "Граждани" и "Артилеристи" ще изиграят отложените си срещи през седмицата. Във вторник Арсенал приема Съндърланд, а Манчестър Сити домакинства на Уест Бромич. Всичко обаче е в ръцете на Ливърпул, който трябва в неделя да победи Мидълзбро на "Анфийлд", за да са сигурни мърсисайдци, че през следващия сезон ще играят в ШЛ.