Аталанта изпусна победата срещу Милан, но не и квотата за Лига Европа (видео)

В среща от 36-ия кръг на Серия "А" Аталанта и Милан завършиха 1:1, като по този начин "бергамаските" си осигуриха участие в Лига Европа през следващия сезон. Тимът на Джан Пиеро Гасперини отново показа защо е приятната изненада в калчото и спокойно можеше да вземе трите точки срещу "росонерите". Гола за Аталанта отбеляза Андреа Конти в 44-ата минута, а в края на двубоя Жерард Деулофеу изравни от спорно положение, при което трябваше да бъде маркирана засада.

"Бергамаските" имаха и други чисти положения пред вратата на Джанлуиджи Донарума, който направи няколко важни спасявания. Милан вече е без победа в 5 поредни мача и заема 6-о място, като изостава с 6 точки от Аталанта, но има една повече от Фиорентина.

Дори равенството гарантираше на Аталанта петото място в крайното класиране, но с цялостното си поведение отборът показа, че ще се стреми единствено към победата. Конти и Ремо Фрюлер се завърнаха в състава след наказания, а атаката водеше юношата на Милан Андреа Петаня.

Наставникът на “росонерите” Винченцо Монтела не можеше да използва Габриел Палета и Лукас Окампос заради натрупани картони, а контузии лекуват Иняцио Абате, Лука Антонели и Джакомо Бонавентура. За сметка на това, след 8 месеца извън терените като титуляр започна Рикардо Монтоливо, който действаше зад изнесените в предни позиции Джанлука Лападула и Жерард Деулофеу.
Милан за последно спечели срещу Аталанта преди две години в Бергамо. Последваха две нулеви равенства и две загуби с по 1:2.

В началните минути Петаня и Деулофеу отправиха опасни изстрели към двете врати, а Алехандро Гомес пропусна да накаже кошмарна грешка на Юрай Куцка. Браян Кристанте, който също е бивш футболист на Милан, пък прати топката в аут след центриране от корнер.
В средата на полувремето Деулофеу тества Етрит Бериша на близката греда, а Густаво Гомес със сетни сили блокира Матия Калдара. Стражът на гостите Джанлуиджи Донарума прояви блестящия си рефлекс при удар на Алехандро Гомес. Малко по-късно Аталанта все пак поведе. Това стана в 44-ата минута с попадение на Андреа Конти. Италианският национал реагира най-бързо в наказателното поле след пробив на Леонардо Спинацола и между няколко футболисти насочи топката във вратата.

След почивката Милан грабна инициативата и Марио Пашалич пропусна отлична възможност пред вратата, пазена от Бериша. Лападула също напомни за присъствието си на терена и майсторски овладя топката след пас на Сусо, но стреля неточно. Донарума пък изби в корнер мощен шут на Франк Кесие.
Домакините все повече се прибираха в собствената си половина и позволиха на Милан да доминира в заключителните минути. Така се стигна до попадението на Деулофеу, което падна не без доза късмет. Испанецът беше в засада, но такава не бе маркирана, а рикошет в Андреа Масиело направи задачата на вратаря Бериша невъзможна - 1:1.

Въпреки изпуснатата победа, публиката на “Атлети Адзури д’Италия” имаше поводи за празник, защото любимият й тим ще играе в евротурнирите за първи път от 1991 година.