Фуркад беше най-бърз в масовия старт, изравни рекорд на легендарната Магдалена Форсберг

Носителят на Кристалния глобус Мартен Фуркад (Франция) беше най-бърз в масовия старт от Световната купа по биатлон в Контиолахти (Норвегия). Фуркад финишира пръв за 37:32.2 минути, след като не допусна грешка при четирите си стрелби, с което записа 63-а победа в кариерата си. С днешния си успех французинът изравни рекорда на Магдалена Форсберг (Швеция) от 2000/2001 с 14 победи в рамките на един сезон за Световната купа по биатлон.

Втори днес на 17.4 секунди завърши латвиецът Андрейс Расторгуевс, който допусна две грешки при стрелбата. Така той със сигурност ще запише най-добър резултат в кариерата си за Световната купа и първо класиране на подиума. Трети на 32.4 секунди финишира Зимон Едер (Австрия) с един пропуск.

Българинът Красимир Анев свали 17 от 20 мишени и се нареди 27-и с изоставане от 3:28.0 минути. С успеха в последния старт от сезона Фуркад спечели и малката Световна купа в дисциплината масов старт с 248 точки, като изпревари със 17 точки световния шампион Зимон Шемп (Германия), който днес завърши на разочароващото 20-о място на 1:28.5 минута след три пропуска при стрелбата.

Фуркад завърши кампанията с 1322 точки, следван от Антон Шипулин (Русия) с 918 точки и Йоханес Тингес Бьо (Норвегия) с 812 точки. Анев завърши най-напред от българите на 26-ото място с 363 точки. Владимир Илиев е 32-и с 309 точки, Антони Синапов се нареди 70-и с 38 точки, а Димитър Герджиков е на 100-а позиция с 5 точки.