Една стъпка по-близо до титлата (видео)

Още един "италиански" успех за Спартак (Москва) и още една голяма крачка към бленуваната титла. Най-популярният отбор в Русия спечели с 1:0 домакинството си на Анжи и се откъсна на 8 точки пред преследвачите ЦСКА (Москва) и Зенит. Това стана възможно, след като по-рано днес питерци се провалиха срещу Амкар и загубиха с 0:1.

Ивелин Попов започна като титуляр за Спартак и остана на терена до 60-ата минута, когато на неговото място влезе Жано Ананидзе. Малко по-късно падна и единственият гол в мача, дело на Александър Самедов след перфектно центриране на Дмитрий Комбаров.
Спартак започна втория полусезон с равенство като гост на Краснодар (2:2). Московчани на два пъти повеждаха, но не съумяха да измъкнат трите точки. Срещу "биковете" се контузи Денис Глушаков, а през седмицата травма получи и дебютиралият с гол за новия си тим Луис Адриано. Двамата отпаданаха от състава за мача с Анжи, а сред титулярите се появиха Попов и холандският национал Куинси Промес, който изтърпя наказанието си за натрупани картони.

Анжи претърпя пълна промяна през зимната пауза. От отбора си тръгнаха двуцифрен брой футболисти, а новите нямаха почти никакво време да се сработят помежду си. Тимът отпадна от Купата на Русия след загуба от Уфа с 0:1, а в първенството отстъпи със същия резултат на Рубин. Старши треньорът Александър Григорян се надяваше Анжи да продължи успешната си серия като гост на Спартак. Цели 4 години махачкалинци не познаваха вкуса на поражението при визитите си на "червено-белите". В стартовия състав на Анжи личаха имената на няколко бивши спартаковци - Сергей Бризгалов, Павел Яковлев и Александър Прудников, а сред резервите беше Сергей Паршивлюк.
Наставникът на домакините Масимо Карера имаше причина да търси и личен реванш от Григорян, който през есента беше начело на СКА-Хабаровск и с втородивизионния тим успя да изхвърли Спартак от Купата на Русия.

В първите минути Промес пропусна да подаде по-точно на непкрития Ивелин Попов, а Томас Фибел получи жълт картон за задържане на холандеца до тъчлинията. Гостите обаче не изглеждаха притесненени и само навременният шпагат на Иля Кутепов поречи на Прудников да открие резултата. Постепенно обаче спартаковци трайно се настаниха в противниковата половина и опасностите пред вратата на Давид Юрченко не бяха една и две.
Най-добрата възможност за гол до почивката се откри пред Маурисио, но бразилският защитник стреля покрай гредата с глава. Ивелин Попов пък изкара жълт картон на Яковлев, който спря негов пробив през центъра с нарушение. Българинът отправи и няколко далечни удара, но без успех.

В 41-ата минута родният национал направи нещо много красиво. Той отклони с пета топката след неособено добро центриране на Дмитрий Комбаров, но не успя да уцели вратата. Секунди по-късно Юрченко действа необмислено и имаше късмет, че прехвърлящият изстрел на Александър Самедов излезе в аут. В самия край на полувремето хубава размяна на пасове пред наказателното поле завърши с шут на Попов, но Юрченко спаси.
В 50-ата минута Попето не овладя добре топката след грешка в защитата на гостите и беше блокиран. Последва и пропуск с глава на Сердар Тасчъ, а Юрченко боксира в корнер след удар на Зе Луиш. След час игра Ивелин Попов отстъпи мястото си на Жано Ананидзе. Българинът беше най-активният футболист на домакините до момента, но отпадна физически и Карера не изневери на практиката си винаги да го сменя.

В 65-ата минута Юрченко се намеси добре след шут по диагонала на Зе Луиш, а публиката ставаше все по-нетърпелива. Спартаковци с лекота стигаха до наказателното поле, но им липсваше прецизност при завършващия пас. В 67-ата минута обаче Комбаров качи топката на главата на Самедов и рускит национал отбеляза първия си гол за клуба след трансфера си от Локомотив (Москва) през януари.
Минутите до края бяха много напрегнати. Домакините на няколко пъти можеха да решат всичко с втори гол, но най-вече грешните подавания на Зе Луиш провалиха повечето им обещаващи контраатаки. Анжи заигра "ва банк", а в 87-ата минута коварен рикошет след удар на резервата Шамил Асилдаров можеше да изненада неприятно Ребров. Все пак, Спартак постигна своето и е убедителен лидер в класирането, докато тимът от Махачкала е на 11-о място.