Занев и Амкар препънаха Зенит (видео)

Считаният за фаворит преди началото на сезона Зенит е на път да се прости с шампионските си амбиции. Питерци отстъпиха с 0:1 при гостуването си на Амкар и ако по-късно днес водачът в класирането Спартак (Москва) победи у дома Анжи, разликата между двата тима ще стане 8 точки.

Роланд Гиголаев отбеляза единствения гол в двубоя. Защитникът на Амкар се разписа в 33-ата минута след грешка в защитата на гостите. Петър Занев отново изведе "червено-черните" от Перм с капитанската лента и игра много стабилно, особено след почивката, когато Зенит отчаяно се опитваше да изравни.

Мачът започна с изключително комична ситуация пред вратата на домакините. В 7-ата минута Олег Шатов центрира от статично положение, вратарят на Амкар Дмитрий Хомич излезе неразчетено и топката се насочи към вратата, но в последния момент защитникът на Зенит Нето в желанието си да отбележи гол всъщност предотврати такъв. Португалецът уцели топката толкова нескопосано, че лиши тима си от сигурно попадение. Гостите претендираха, че преди намесата на Нето топката вече е била преминала голлинията, но реферът Евгений Турбин не беше на това мнение.

В средата на полувремето Артьом Дзюба прати топката във вратата на Амкар, но и този път радостта на питерци беше кратка - засада. Домакините действаха подчертано дефанзивно и не се свеняха да влизат по-твърдо от разрешеното в борбата за първа топка. В разстояние на няколко минути жълти картони получиха Занев, Комолов и Гасилин.

Увлечени в атаки, футболистите на Зенит сякаш загубиха концентрация и първата напрегната ситуация пред тяхната врата завърши с гол. След центриране на Секу Конде опитният Александър Анюков не изчисти достатъчно убедително, Чума Анене свали топката към Гиголаев и той отблизо разстреля Лодигин.

През второто полувреме организираната игра на Амкар и сипещият се сняг направиха задачата на Зенит още по-трудна. Отборът от Санкт Петербург имаше огромно териториално превъзходство, но головите положения пред вратата на Хомич бяха малко. В 57-ата минута Жозе Маурисио стреля извън наказателното поле, но в аут. Малко по-късно се стигна и до най-добрата възможност за гостите, пропусната от Александър Кокорин. Той скочи най-високо в наказателното поле, но ударът му с глава срещна гредата.

Луческу усили атаката с включването на Роберт Мак, а в последните минути Хави Гарсия заигра като втори централен нападател, но домакините не се огънаха. Изстрел на Мак над вратата от удобна позиция оповести капитулацията на Зенит, който във втори мач през пролетта не успя да отбележи гол и по всичко личи, че титлата ще остане мираж за гранда от Северната столица.

Победата изкачи Амкар на 5-о място в подреждането с 30 точки - една по-малко от 4-ия Уфа.