Борусия (Д) си го върна с лихвите на Бенфика (видео + галерия)

Борусия (Дортмунд) се класира за 1/4-финалите в Шампионската лига след впечатляваща победа над Бенфика с 4:0. Въпреки незаслужената загуба с 0:1 в първия мач, "жълто-черните" не оставиха никакви съмнения, че са по-добрият отбор и с хеттрик на Пиер-Емерик Обамеянг и попадение на Кристиан Пулишич разгромиха гостите от Португалия.

Обамеянг беше големият герой за дортмундци и се реваншира пред феновете на Борусия за многобройните си пропуски в Лисабон. Бенфика пък показа много колебания в защита и след ранния гол във вратата на Едерсон, не издържа на мощния натиск на германците.

Старши треньорът на домакините Томас Тухел не можеше да разчита на Марко Ройс, а травма остави на пейката Рафаел Герейро. мястото на Ройс в предни позиции зае младокът Кристиан Пулишич, който трябваше да помага на Пиер-Емерик Обамеянг. Зад тях действаха Гонсало Кастро, Юлиан Вайгъл и Усман Дембеле, а по двата фланга непрестанно сновяха Ерик Дурм и Марсел Шмелцер. Марк Бартра, Пукаш Пишчек и Сократис пък бяха тримата бранители пред вратаря Роман Бюрки.

Въпреки минималната преднина, наставникът на Бенфика Руи Витория отново реши да заложи на двама нападатели, в лицето на Костас Митроглу и Франко Серви. Едуардо Салвио и Андре Алмейда бяха натоварени със задачата да пробиват по крилата, а Пици и Андреас Самарис си партнираха в средата на терена.

Публиката на "Сигнал Идуна Парк" се надяваше на ранен гол и такъв падна още в 4-ата минута. Дембеле центрира от корнер, Пулишич продължи към далечната греда и там Обамеянг с глава откри резултата. Националът на Габон провали тима си с фрапанти пропуски в Лисабон, но този път показа хладнокръвие и изравни общия резултат от двата мача.

Скоро след гола Марк Бартра скочи най-високо в наказателното поле на Бенфика, но не успя да затрудни Едерсон, а удар на Дембеле от далечно разстояние излезе в аут. Гостите от Португалия все повече се огъваха, а и статистиката не беше на тяхна страна, защото Борусия нямаше загуба в Шампионската лига, когато Обамеянг вкара гол.

Чак в средата на полувремето "орлите" организираха първата си по-смислена атака, но Бюрки без проблем спаси изстрела на Серви. Малко по-късно ветеранът Луизао засече с глава центриране на Пици, но отново стражът на Борусия внимаваше.

Германците нямаха други сериозни положения за гол до почивката, ако не броим един удар на Пулишич, който не създаде проблеми на Едерсон.

Втората част започна с пропуск на Обамеянг, а високото темпо, наложено от "жълто-черните", сериозно затрудняваше Бенфика. В 59-ата минута комбинация между Вайгъл и Пишчек изведе Пулишич зад защитата и 18-годишният американец много технично прехвърли Едерсон, отбелязвайки първия си гол в Шампионската лига.

Само две минути по-късно нова прекрасна атака на домакините матира Бенфика. Топката стигна до Шмелцер на левия фалнг, а той веднага я центрира успоредно на голлинията и Обамеянг отблизо вкара за 3:0.

Старши треньорът на гостите Руи Витория веднага пусна в игра Жонас Гонсалвеш, но португалците вече се нуждаеха от два гола, за да продължат напред. Борусия нито за миг не изпусна мача от контрол и продължи да създава голови положения. В 85-ата минута Ерик Дурма намери непокрития Обамеянг, който сякаш беше в положения на засада, но страничният рефер не вдигна флага и звездата на Борусия оформи своя хеттрик.

БОРУСИЯ (Д) - БЕНФИКА 4:0 (1:0)