Безпощаден Григор е на финал в София (видео + галерия)

Най-добрият ни тенисист Григор Димитров се справи с лекота с грузинеца Николоз Басилашвили във втория полуфинал на "София Оупън" в зала "Арена Армеец". Поставеният под №3 в схемата хасковлия надигра заемащия 87-о място в ранглистата на ATP Басилашвили с 6:1, 6:3 за 65 минути. В първия полуфинал по-рано днес Давид Гофен (Белгия) надви в три сета миналогодишния шампион Роберто Баутиста Агут (Испания).

Григор Димитров - Николос Басилашвили

13-ият в света Григор започна наистина вихрено мача, като взе на нула откриващото подаване на съперника си, спечелвайки първите 9 точки в мача. Първата си точка в двубоя грузинецът спечели с блестящ печеливш удар директно от ретур за 15:15 в третия гейм. Димитров обаче взе гейма на 15 и набързо поведе с 3:0. Григор продължаваше да играе много уверено и да доминира на корта срещу изглеждащия притеснен в тези минути Басилашвили и с пробив на 15 хасковлията поведе с 4:0. Авансът на българина стана 5:0, след което грузинецът най-сетне спечели гейм. Сервирайки за сета, Димитров трябваше да се измъква от 15:40. С отлична комбинация и уинър с форхенд по правата първата ни ракета отрази първия брейкпойнт, а при втория Басилашвили допусна грешка от форхенд. Григор удържа подаването си и с 6:1 затвори първата част.

Във втория сет елиминиралият във втория кръг водача в схемата Доминик Тийм (Австрия) Басилашвили бе доста по-равностоен на Димитров. При 2:2 двамата изиграха доста оспорван и дълъг гейм, в който Григор имаше 3 възможности за пробив. Сервиращият Басилашвили обаче успя да се измъкне и не позволи да се стигне до пробив, повеждайки с 3:2. При 3:3 и 40:40 Басилашвили допусна двойна грешка. Тя бе последвана от втора поредна такава и Григор проби. В следващия гейм Григор спаси брейкпойнт при 30:40 и се пребори за 5:3. Още в деветия гейм Димитров стигна до мачбол. С мощен сервис Басилашвили го отрази, но при втория малко след това трябваше да развее бялото знаме и Григор се класира за третия си финал за годината. Припомняме, че 25-годишният хасковлия триумфира с трофея в Бризбън, след което достигна до полуфиналите на Откритото първенство в Австралия, където също бе на косъм от финала.

Срещу съперника си на финала Гофен Григор има 2 победи в официалната статистика и още 3 на турнири от по-ниска категория. За последно 11-ият в света и поставен под номер 2 в София белгиец застана на пътя на Димитров съсвем скоро - на 1/4-финалите в Мелбърн. Българският тенисист спечели с 6:3, 6:2, 6:4.