Клижан на четвъртфиналите, Мюлер отстрани Южни

Словакът Мартин Клижан, евентуален съперник на Григор Димитров на полуфиналите, преодоля първия кръг на турнира по тенис в София с награден фонд 540 хиляди евро, след като победи германския квалификант Даниел Брандс със 7:6(3), 6:2. Следващият мач на поставения под номер 8 тенисист е срещу победителя от срещата между лидера в схемата Доминик Тийм от Австрия и грузинеца Николос Басилашвили.

Брандс бе на път да направи изненадата на кръга, след като спечели подаването на Клижан в третия гейм за 2:1, но словакът върна пробива в осмия за 4:4. В крайна сметка той спечели първия сет с тайбрек, а във втория двамата започнаха с по един разменен сервис-гейм. Клижан обаче проби за 2:1, а Брандс спечели само още един гейм до края на сета, който свърши експресно за 32 минути.
Двубоят от осминафиналите на турнира в София между Григор Димитров и поляка Йежи Янович ще започне не по-рано от 18 часа. Преди това холандецът Робин Хаазе и сърбинът Виктор Троицки, поставен под номер 9, ще играят за другото място на четвъртфиналите.

Поставеният под номер 5 в схемата Жил Мюлер от Люксембург пък победи с 6:3, 7:5 руснака Михаил Южни за 1:22 часа. Мюлер записа по два пробива в двата сета, а в следващия кръг ще се изправи срещу защитаващия титлата си от миналата година Роберто Баутиста Агут. Испанецът се наложи с 7:6(4), 6:3 над германеца Седрик-Марсел Щебе в последния мач от програмата на турнира в София за сряда.

Мюлер започна мача със сервис гейм на нула, но още в следващото си подаване допусна разлика от 0-40 и Южни спечели пробива от втория опит. Последваха пет поредни гейма в полза на 29-ия в световната ранглиста Мюлер, който спечели сета с 6:3. Той продължи серията си и през втората част, в която стартира с пробив и защита за 2:0, но Южни изравни за 2:2. Мюлер спечели четвъртия си пробив в мача за 6:5, а след това с лекота приключи мача на собствен сервис.

На другия четвъртфинал в долната част на схемата поставеният под номер 2 Давид Гофен от Белгия ще играе срещу победителя от мача между неговия сънародник Стив Дарси италианеца Андреас Сепи. Двубоят е насрочен за по-късно днес.