Силен Везенков не спаси Барселона от загуба в Испания

Българският национал Александър Везенков изигра отличен двубой, но въпреки това, неговият Барселона допусна поражение при домакинството си на Билбао с 68:76 (20:22; 17:15; 12:11; 19:28) в двубой от XX кръг на испанското първенство.

Везенков започна в титулярната петица и бе най-резултатен за каталунците, като за 27:35 минути на терена се отличи с 20 точки (3/4 за две точки, 4/6 за три точки и 2/3 от линията за наказателни удари), 3 борби, 2 откраднати топки и 1 асистенция, което му отреди коефициент на полезно действие от 21 пункта.

Най-резултатен за победителите беше Алекс Мумбру със 17 точки, а Скот Бамфърт и Деян Тодорович добавиха съответно по 13 и 11 точки.

Първото полувреме на срещата бе равностойно, като двата отбора многократно си размениха лидерската позиция. След първите десет минути гостите от Билбао имаха крехък аванс от две точки – 22:20, но в самия край на втората четвърт Везенков, Фаверани и Копонен вкараха за Барса и на почивката резултатът бе равен – 37:37.

През третата четвърт качеството на игра рязко спадна, като това се отрази и на резултатността. Все пак, в създалата се ситуацията каталунците имаха повече късмет и след два успешни наказателни удара на Томич, домакините влязоха в заключителните десет минути в ролята на лидери – 49:48.

Крайният победител в този двубой до голямата степен се реши в началото на заключителната четвърт, когато гостите от Билбао поеха инициативата и успяха да стигнат до девет точки преднина – 68:59.

Каталунците се хвърлиха да търсят обрат и успяха да стопят разликата до само три точки – 68:71 след тройка на Везенков, но в оставащите 1:40 минути домакините се пропукаха и трябваше да се примирят с поражението – 68:76.