Добър мач на Везенков, но Барселона отново загуби в Евролигата

Българският национал Александър Везенков изигра най-силния си двубой от началото на сезон 2016/17 в Евролигата, но това се оказа недостатъчно и неговият отбор Барселона допусна ново поражение в най-авторитетния клубен турнир, след като отстъпи при домакинството си на Баскония със 79:93 (20:21; 23:32; 20:30; 16:10) в среща от ХХ кръг на редовния сезон.

Везенков се включи в мача от резервната скамейка и за 28:02 минути се отличи с 14 точки (2/3 за две точки, 2/2 за три точки и 4/5 от линията за наказателни удари), 5 борби и 2 асистенции, което му отреди коефициент на полезно действие от 22 пункта.

Най-резултатен за каталунците беше Тайрис Райс с 15 точки, а Витор Фаверани и Джъстин Доелман добавиха съответно по 11 и 10 точки.

Шейн Ларкин вкара 18 точки за победителите, а Чейс Бъдинджър и Адам Ханга добавиха съответно по 15 и 14 точки.

Каталунците започнаха много слабо двубоя, като позволиха на съперника си да поведе с 11:3 след по-малко от пет минути игра. Йоргас Барцокас направи няколко промени в движение, които внесоха необходимия импулс в играта на домакините и до края на първата четвърт преднината на Баскония бе стопена до само една точка – 21:20.

Везенков се появи на терена за първи път в началото на втората четвърт, като се включи изключително силно, както в защита, така и в нападение, като отбеляза 12 точки, с които помогна на Барселона да стигне до равенството – 40:40. Все пак, в последните 2:51 минути гостите от Баскония отново поеха инициативата и показаха по-висока степен на концентрация, което им позволи да се оттеглят на почивката с комфортен двуцифрен аванс – 53:43.

Пропадането на Барса продължи с пълна сила в началото на третия период и след по-малко от три минути игра гостите от Баскония вече водеха с 15 точки – 63:47 след девет поредни точки на Бъдинджър. В този момент Барцокас върна на терена Везенков, но и това не помогна на домакините, като до края на частта каталунците така и не успяха да се съвземат от шока и след 30 минути разликата вече бе повече от смазваща – 83:63 в полза на Баскония.

В заключителните десет минути двубоят просто се доиграваше, като на терена не се случи нищо по-интересно, а последния съдийски сигнал прозвуча при 93:79 (21:20; 32:23; 30:20; 10:16) в полза на гостите от Баскония.

Барелона – Баскония 79:93 (20:21; 23:32; 20:30; 16:10)

Барселона: Райс 15, Доелман 10, Клавер 1, Наваро, Томич 2 (Фаверани 11, Везенков 14, Пено, Ериксън 6, Диане 8, Копонен 6, Перпероглу 6)

Баскония: Ларкин 18, Ханга 14, Диоп 4, Тили 13, Бъдинджър 15 (Барняни 6, Воитман 13, Седекерскис 2, Бобоа 3, Блазич, Лапровитола 5, Луз)