Борусия (Дортмунд) успя и без най-силното си оръжие (видео + галерия)

Много трудно Борусия (Дортмунд) успя да пребори Вердер (Бремен) за успех с 2:1 като гост в двубой от 17-ия кръг на Бундеслигата. Андре Шюрле беше точен за вестфалци още в 5-ата минута, а в 39-ата минута вратарят на домакините Ярослав Дробни получи директен червен картон и това трябваше да направи задачата на "жълто-черните" лесна. В 59-ата минута обаче Фин Бартелс изравни. Все пак Дортмунд стигна до трите точки чрез гол на Лукаш Пишчек в 71-ата минута.

Двубоят беше тест за Борусия, защото отборът не можеше да разчита на голмайстора си Пиер-Емерик Обамеянг, който е ангажиран с националния тим на Габон на Купата на Африканските нации.

Това е първа победа за Дортмунд в Бундеслигата от четири кръга насам и тимът логично е на 12 точки от лидера Байерн (Мюнхен). Вердер пък запазва своята 15-а позиция.

Вердер (Бремен) - Борусия (Дортмунд) 1:2

При липсата на Обамеянг Марко Ройс започна като централен нападател и след само пет минути изведе Шюрле сам срещу вратаря за 1:0. В последвалите десетина минути авторът на попадението пропусна още две чисти възможности.

Едва в 18-ата минута Бартелс застраши Роман Вайденфелер. Домакините останаха без новата си звезда Серж Гнабри, който се контузи и беше заменен. Независимо от това Вердер можеше да изравни, когато в 35-ата минута привлеченият през зимата Томас Дилейни шутира силно, но стражът на гостите отрази с крак.

Подемът в редиците на Бремен беше секнат в 39-ата минута, когато Ройс излезе сам срещу Дробни и вратарят го фаулира извън наказателното си поле, заради което беше изгонен. Останаха съмнения обаче за засада на германския футболист на Борусия. Заради влизането на втория вратар от терена излезе Клаудио Писаро, което още повече отслаби домакините.

Дори с човек по-малко обаче Вердер имаше шанс за изравняване, след като последните секунди на първата част капитанът Клеменс Фритц намери напречната греда след удар от около 20 метра.

Играта беше двуостра за радост на запалянковците. Така в 58-ата минута Ройс се оказа едно на едно с Феликс Вийдвалд, но не съумя да го преодолее. Гостите веднага бяха наказани, след като секунди по-късно Бартелс вкара за 1:1.

След това Борусия натисна сериозно и Ройс пак сгреши точно в последния момент. В 71-ата минута обаче, след малко късмет, Пишчек намери топката от въздуха и съставът на Томас Тухел излезе напред.

Последва чист пропуск на Шюрле и в края се наложи всичките 11 футболисти на Борусия да се защитават в своята половина, за да задържат преднината си. Те успяха и така Борусия си тръгна с победата.

След седмица Вердер приема Байерн, а Дортмунд пак ще гостува - на Майнц 05.