Гледай на живо

Гледайте на живо всички мачове и голове в Шампионската лига тук!

Треньорка по тенис: Децата играят по-добре, когато не мислят за резултат

Треньорка по тенис: Децата играят по-добре, когато не мислят за резултат

Треньорът по тенис Невена Шопова сподели своите виждания за подрастващите състезатели, след като миналата седмица приключи Държавното лично първенство по тенис в зала за момичета и момчета до 12 години. Под нейно ръководство Адрияно Дженев (ТК Хасково 2015) стана шампион на сингъл и двойки.

- Като за начало, бихте ли се представили?
- Казвам се Невена Шопова. Треньор съм от 11 години. В началото започнах, както повечето колеги, да работя с малки, подготвителни групи. Сега работя както с такива, така и с напреднали и по-големи деца (състезатели). Адрияно Дженев започна да играе тенис при мен, но развитието му и успехът се дължат както на неговата упоритост, така и на работата и труда на всичките ми колеги от ТК Д Хасково 2015Ф. И не на последно място на подкрепата на родителите му.

- Очаквахте ли, че Адрияно ще вдигне трофея?
- След като в края на миналата година, Ади спечели Мастърс турнира на програмата Д 3ТФ, той получи повече самочувствие и вяра в себе си. След това тренира наистина много упорито и мога да кажа, че той беше подготвен за този турнир. Знаехме, че няма да му е лесно, защото всички деца играят много добре, играят хубав и съвременен тенис, затова моите очаквания бяха Ади да играе хубав тенис, да покаже какво може на корта (на какво е научен) и да се бори. Радвам се, че го направи, и това му донесе трофея.

- На финала Дженев, втори в схемата, навакса изоставане от 2:5 в първия сет и надделя със 7:5, 6:2 над поставения под номер 4 Виктор Марков ( ТК Диана). Колко е трудно за едно 12-годишно дете да изостава в резултата, но въпреки това да продължи да се бори и да направи обрат?
- Според мен възрастта няма значение. Всичко зависи от това дали искаш да спечелиш или не искаш. Ако наистина искаш да спечелиш и си достатъчно добре подготвен (не само технически и тактически, но и физически), тогава намираш сили да се пребориш. Има и нещо друго - понякога децата играят под много голямо напрежение. Под напрежението задължително да спечелят. Това идва понякога от треньора, понякога от родителя, понякога и от самите тях. И в този момент те губят представа затова какво могат, как могат да играят. Спират да мислят за това, за което са влезли в корта, а именно, за да играят тенис. Според мен те могат да играят много по-добре, когато не мислят за резултат, а просто играят и се забавляват.

- Това учи ли се или е вродено?
- Аз мисля, че всяко дете носи в себе си така наречената "спортна злоба". Всяко дете обича да се съревновава и полага усилия да постигне целта си, а именно да спечели. Просто това качество е по-изразено в някои деца и съответно те по-често са печелившите.

- Победите дават самочувствие, което е много важно в този тежък спорт тениса, но пък трябва да се търси баланса, за да няма главозамайване. Как се намира този баланс, според Вас?
- За да не се фокусираме само върху победата, аз винаги правя оценка и коментираме: играта, която е показал тенисистът; начина, по който е играл; поведението, което е имал вътре в корта; борбеността, която е показал. И ако всичко е било на ниво, даже и да е загуби, той заслужава поздравления и похвала. Много е важно децата да знаят и да разберат, че влизат в корта, за да се забавляват, за да играят играта, която обичат. Тук много важна роля играят и родителите. Ако и те са на мнение, че тенисистът им има още какво да научи, има още какво да покаже, има още накъде да се развива, тогава с приказки, с поощряване на стойностните заслуги на детето ще намерят начин да не го оставят да се главозамайва от успехите си. А точно обратно, ще го накарат да иска още. За мен родителите са много важен фактор за развитието на детето като тенисист. Затова тази комуникация родител-треньор трябва да се поддържа.

- Помага ли на децата да има български тенисисти сред най-добрите в света? Има ли дете в Хасково, чиито идол да не е Григор Димитров?
- Да, аз мисля, че имането на спортисти сред най-добрите в света е стимул за всяко дете да се развива и да дава най-доброто от себе си в своя спорт. А относно Григор - той страшно много спомогна за популяризирането на тениса в България в наши дни, а заради поведението си в корта и атрактивната си игра е станал любимец на много малки и големи тенисисти. И да - мисля, че Григор е идол на много деца, не само в Хасково. Той е доказателство, че няма невъзможни неща.

Следвай ни:

Още от Тенис

Виж всички