Барселона смълча "Бернабеу" с класика и отвя Реал Мадрид (видео + галерия)

Отборът на Барселона нанесе тежко поражение на големия съперник Реал Мадрид след изразителна победа с 3:0 в "белия" храм "Сантиаго Бернабеу" в дуел от 17-ия кръг на Примера дивисион. С победата каталунският тим взе убийствена преднина от 14 точки пред шампиона, който има мач по-малко. Първото полувреме мина под диктовката на европейските крале, но завърши без попадения. След почивката Луис Суарес (54), Лионел Меси (64 - дузпа) и Алейш Видал (90+3) огорчиха мадридистите. Реал игра в последния половин час с човек по-малко след заслужен червен картон на Даниел Карвахал.

Барселона записа исторически трети пореден триумф на "Бернабеу", нещо невиждано в съперничеството на двата колоса. Лео Меси пък реализира 25-ия си гол срещу Реал, увеличавайки още повече разликата втория по голове Алфредо ди Стефано (18).
Неочаквано Зинедин Зидан остави Иско на резервната скамейка и заложи на Матео Ковачич в търсене на по-стабилна халфова линия. Кристиано Роналдо и Карим Бензема поведоха "бялото" нападение. Томас Вермален партнираше на Жерард Пике в центъра на "синьо-червената" защита. Паулиньо влезе в средата на терена при схема 4-4-2 с Лионел Меси и Луис Суарес в предни позиции.
59 Реал Мадрид - Барселона 0:3
Срещата започна с по-активна игра на домакините. Още във втората минута Кристиано Роналдо прати топката в мрежата, но при вдигнат флаг за засада. След изпълнение на корнер топката беше отклонена, а португалецът беше оставен в явна засада. "Лос меренгес" пресираха високо и сериозно затрудняваха своя съперник при изнасянето на топката.
В седмата минута страничният рефер вдигна грешна засада на Луис Суарес. В десетата се появи първата реална голова опасност. Тони Кроос проби отляво и хитро върна към точката на дузпата, където непокритият Роналдо замахна, но не уцели топката. След това Андрес Иниеста се хвърли на самоотвержен шпагат, при който отнесе сериозен удар от Карвахал.
В 15-ата и 17-ата минути Бензема и Паулиньо сбъркаха при пасове в наказателните полета. В 21-ата кралете на Европа създадоха скоростна акция, Модрич потърси наляво Роналдо, който вместо да върне към дузпата за хърватина задържа, а след това беше блокиран при шута. В 30-ата Меси се отличи с вълшебен извеждащ пас към включилия се Паулиньо. Бразилецът изскочи сам срещу вратаря и мигновено насочи топката от въздуха, но Кейлор Навас изби майсторски с една ръка.
Минута по-късно Роналдо спринтира с топката в краката отляво и избра изстрел от малък ъгъл - Марк-Андре тер Стеген внимаваше и изби с крак. В 34-ата Кристиано се отскубна отдясно и подаде към Бензема, който не успя да нанесе удар отблизо. В 39-ата каталунците развиха хубава атака отляво, Меси центрира към първата греда, където Паулиньо стреля с глава - Навас изби в корнер.
В 42-ата Марсело подаде към Бензема, който изпревари статичния Вермален и нанесе опасен удар с глава от 10 метра, но нямаше късмет - греда. Полувремето завърши с изстрел на Меси в стената и по-конкретно в главата на Роналдо. Като цяло Мадрид игра по-силно преди почивката, действията се случваха почти изцяло в полето на "лос кулес", но липсваше точният завършек.
Гостите от "Камп Ноу" овладяха топката в началото на второто полувреме. "Лос бланкос" започнаха по-прибрано и изчаквайки своя опонент. В 50-ата минута Сержи Роберто сбърка подаване назад, а Жерард Пике поправи грешката току пред Роналдо. В 53-ата Жорди Алба напредна отляво и върна към Луис Суарес, който шутира ниско към близкия ъгъл - Навас плонжира и улови.
Минута по-късно Барса взе голова преднина. Серхио Бускетс изигра ключова роля, задържайки топката пред своето наказателно поле. Той събра куп футболисти и намери пролука към Иван Ракитич. Хърватинът буквално получи шпалир от "белите" и дръпна чак до наказателното поле, където подаде встрани за Сержи Роберто, а той асистира на Луис Суарес, който вкара от лесна за него позиция - 0:1.
В 62-ата каталунският тим изгради ново опасно нападение, при което Паулиньо шутира боязливо вместо да остави за Ракитич. В 63-ата Меси много хитро изведе Луис Суарес и той не успя да преодолее Навас от позиция очи в очи. Атаката продължи, Паулиньо стреля с глава, а Карвахал игра като вратар, спасявайки умишлено с ръка. Съдията Санчес Мартинес реши да посочи дузпа и да даде директен червен картон, въпреки че секунда след играта с ръка топката премина голлинията. Меси изпълни безапелационно от бялата точка - 0:2.
Зидан запълни празнината с Начо Фернандес, изваждайки Бензема. Впоследствие в игра за "белите" се появиха и бързаците Гарет Бейл и Марко Асенсио. В 70-ата Навас се справи с коварен нисък удар на Меси по диагонала. В 73-ата домакините претендираха за дузпа. Сержи Роберто сложи ръцете си зад гърба и се завъртя, като топката се удари в дясната му ръка. Съдията не видя основания за дузпа.
В 78-ата пред Бейл се откри отлична голова възможност. Той стреля от трудно положение от седем метра - Тер Стеген отново показа класа и изби с ръка. Минута по-късно германският вратар изпусна топката при удар на Бейл, но я улови преди Марсело да я достигне. В 80-ата барселонци изградиха хубава атака отдясно, резервата Нелсон Семедо беше изведен срещу вратаря, но загуби директната битка с костариканския страж.
В 82-ата домакините изявиха нови претенции за игра с ръка, но пак нямаха особени основания за това. Секунда по-късно Рамос стреля от малък ъгъл, ала не намери пролука - Тер Стеген изби с рамо. В края събитията се развиха пред вратата на Навас. В 93-ата минута Алейш Видал оформи крайното 0:3. Повторенията показаха, че преди попадението топката е напуснала очертанията на терена.
Барса дръпна сериозно в класирането за края на 2017 година. Каталунците изковаха преднина от 14 точки пред Реал Мадрид и 9 пред Атлетико Мадрид.