Байерн пак доказа превъзходството си над Дортмунд (видео)

Байерн (Мюнхен) сломи с 2:1 считания си за най-голям съперник в Германия Борусия (Дортмунд) в осминафинална среща от турнира за купата на страната, с което си улесни задачата за постигането на дубъл.

Пред собствената си публика на "Алианц Арена" нахъсаните играчи на Юп Хайнкес отнесоха съперника през първото полувреме, но му вкараха само два гола - чрез Жером Боатенг (12') и Томас Мюлер (40'), като освен това удариха две греди и направиха куп пропуски.

След почивката обаче гостите се върнаха в двубоя с попадение на Андрий Ярмоленко в 77-ата минута, а в края бяха на крачка от изравняването.
Купа на Германия: Байерн - Борусия (Д) 2:1@@@
Макар да имаше предпоставки за влизане на двубоя в продължения, това нямаше да отразява случилото се на терена, защото превъзходството на шампионите беше очевидно.

Тя бяха без бившия капитан на “жълто-черните” Матс Хумелс, който в часовете преди срещата се разболя от грип. Франк Рибери получи шанса да е титуляр, а сред резервите бяха оставени играещите силно французи Кингсли Коман и Корентен Толисо.

Гостите също имаха сериозен проблем, след като голмайсторът им Пиер-Емерик Обамеянг така и не успя да се възстанови от травмата в бедрото си и остана извън групата.

През миналия сезон двата тима се срещнаха пак в Мюнхен, но на полуфиналите, като победител излезе Борусия, който после спечели и турнира.
Иначе това беше пети дуел между Байерн и Дортмунд за календарната година.
Байерн така подхвана съперника още с първия сигнал, че пред вратата на Роман Бюрки се изви торнадо. Още в 3-ата минута Артуро Видал нацели напречната греда, в 6-ата малко не стигна на Хамес Родригес да открие, а в 8-ата Роберт Левандовски пропусна сам срещу стража. В 11-ата вратарят на Дортмунд отрази мощен шут на Рибери.
Секунди след това имаше поредно центриране в наказателното поле и Никлас Зюле засече и кълбото пак се спря в гредата, но при добавката Боатенг беше по-точен - 1:0.
Голът успокои страстите, но Байерн продължаваше да е пълен господар на терена. Борусия изпитваше такива трудности, че нямаше удар към вратата до 34-ата минута.
Тогава треньорът Петер Щьогер смени постройката на игра от такава с петима защитници към такава с четирима, изваждайки Марк Бартра за сметка на Махмуд Дахуд.
И само секунди по-късно акция по крилото завърши с центриране в наказателното поле, където Андрий Ярмоленко вече виждаше как изравнява, но точно пред голлинията се намеси Дейвид Алаба, който изчисти с глава.
Това обаче се оказа изолиран случай и в 40-ата минута Мюлер нанесе втори удар по амбициите на Борусия, матирайки защитата за 2:0.
26 Купа на Германия: Байерн - Борусия (Д) 2:1
Баварците започнаха устремно и второто полувреме и секунди след началото му Хамес можеше да направи 3:0.
В 50-ата Мюлер почти беше вкарал още веднъж, но Бюрки протегна крак и отрази.
В 51-ата минута вестфалци поискаха дузпа за игра с ръка на Йошуа Кимих, но арбитърът прецени, че не е имало умисъл в действията му.
Гостите надигнаха глава и вече все по-често опитваха атаки. Така в 57-ата минута Шинджи Кагава се оказа непокрит в наказателното поле, но от удобна ситуация не уцели рамката.
В 61-ата минута Юп Хайнкес замени Рибери, като при излизането си от терена французинът беше поздравен от доста от съотборниците си, което приличаше на сбогуване. Договорът на техничаря изтича в края на сезона и засега от клуба не са казали, че ще го продължат.
Три минути по-късно Левандовски и Видал се разминаха с топката на празна врата.
В 69-ата скучаещият до момента Свен Улрайх се намеси, за да спаси коварен удар на Марцел Шмелцер, който беше напът да се превърне в едно от най-красивите попадения на турнира.
Борусия все пак стигна до гола, когато в 77-ата минута Кагава майсторски сложи кълбото на главата на Ярмоленко и Улрайх не съумя да отрази.
Гостите нямаха какво да губят и атакуваха с всички сили. В 86-ата "Алианц Арена" "замръзна" след тупалка на Андре Шюрле, като топката за малко не влетя в мрежата.
Последният критичен момент за Байерн беше в добавеното време, когато резервният централен нападател на Борусия Александер Исак като по чудо не изравни.
С днешните срещи от турнира се слага край на футболната есен в Германия. Мачовете там се завръщат на 12 януари с двубоите от 18-ия кръг на Бундеслигата.