Байерн се качи на аутобана към поредната титла

С много усилия Байерн (Мюнхен) надви Щутгарт с 1:0 като гост в среща от последния есенен кръг на Бундеслигата и ще зимува на върха с 11 точки пред втория Шалке 04, което до голяма степен означава шеста поредна титла за баварците. РБ (Лайпциг) има шанс да съкрати разликата до 10 точки, ако в неделя спечели своя мач.

На "Мерцедес Бенц Арена" Томас Мюлер реализира скъпоценното попадение в 79-ата минута, а в добавеното време вратарят Свен Улрайх спаси дузпа на Шадрак Аколо.

Умората в тима на Юп Хайнкес от интензивната есен си пролича и Байерн далеч не беше толкова убедителен. В дълги периоди от срещата гостите не създаваха никакви възможности, а когато все пак бяха на крачка от попадение, отличният Рон-Роберт Цийлер се намесваше. Домакините също не блестяха, като двубоят логично отиваше към реми. Появилият се като смяна Мюлер обаче се оказа на точното място и реализира.

На вратата на шампионите се завърна Улрайх, който заради контузия беше пропуснал последните два мача. Кингсли Коман и Корентен Толисо получиха задачата да помагат на Роберт Левандовски в атака, а Томас Мюлер и Франк Рибери седнаха на пейката.

Положителната новина за домакините беше появата на Аколо, след като досега и той беше с травма. В защита действаше бившият бранител на баварците Холгер Бадщубер.
Щутгарт вече има само точка в последните си пет двубоя и го очаква тежка пролет, защото опасната зона е много близо.
Левандовски можеше да вкара още преди изтичането на първата минута, но топката профуча край гредата.
В 7-ата минута Аколо затрудни Улрайх с коварен удар по земя, но вратарят все пак успя да спаси.
Трябваше да изминат още 14 минути, преди да видим нова опасна ситуация. В този случай Левандовски майсторски си осигури пространство да стреля, но Цийлер отрази.
Най-чисто беше положението на Корентен Толисо в 36-ата минута, когато той излезе сам срещу вратаря, но световният шампион протегна крак и спаси.
13 Щутгарт - Байерн (Мюнхен) 0:1
Четири по-късно се стигна до разбъркване в наказателното поле на "швабите", като силният шут на Хамес беше париран.
Щутгарт се опълчи здраво в началото на второто полувреме и Байерн стигна до положение чак в 59-ата минута, когато Цийлер изби изстрел на Коман.
По-късно и Жером Боатенг опита късмета си с далечен удар с левия крак и той беше отлично насочен, но за кой ли път стражът спаси.
Вече беше видно, че силите на домакините привършват и това се пролича ясно в 79-ата минута. Тогава Мюлер беше оставен сам в наказателното поле, където получи пас от Коман, спокойно овладя и насочи кълбото в долния десен ъгъл на Цийлер за 1:0.
Но и мюнхенци играеха на предела на силите си и в оставащото време те предпочетоха да се защитават с всички сили. Така се стигна до две сериозни опасности пред Улрайх, като при едната малко не достигна на Бадщубер да изравни.
Последните минути предложиха най-интересните ситуации. В 89-ата Мюлер провали прекрасна контраатака на гостите. Последва остро влизане на Аколо и шут, който беше избит в корнер.
Секунди по-късно Хамес излезе сам срещу Цийлер, но не успя да го преодолее, а след това и Левандовски се размина с топката.
В добавеното време Никлас Зюле изрита Сантиаго Аскасибар в наказателното поле, но първоначално съдията Патрик Итрих не видя това. Колегите му от VAR обаче му сигнализираха и в крайна сметка се стигна до дузпа. От бялата точка обаче Аколо не стреля добре и Улрайх парира, което беше всичко в този сблъсък.
На Байерн му остава дерби с Борусия (Дортмунд) за Купата на Германия, като мачът е идната сряда на "Алианц Арена".
"Швабите" също все още са в турнира и ден по-рано ще гостуват на Майнц 05.
Байерн ще открие втория полусезон с визита на Байер (Леверкузен) на 12 януари.