Фернандо Каранга с първа награда след завръщането си в България

И с човек повече Борусия (Д) не успя да си припомни какво е победа (видео)

Отборите на Байер (Леверкузен) и Борусия (Дортмунд) завършиха при резултат 1:1 в мача помежду си от 14-ия кръг на Първа Бундеслига. "Жълто-черните" от Дортмунд се смъкнаха на шесто място в класирането с 22 точки, докато "аспирините" от Леверкузен са осми с 21 точки. Цяло второ полувреме Борусия игра с човек повече заради червения картон на Вендел от Байер 04 в края на първата част, но и това не помогна на "жълто-черните" да сложат край на серията си без победа в германския шампионат.

Освен това още в 8-ата минута Максимилиан Филип бе изнесен на носилка, след като получи тежка контузия в коляното и бе сменен от Андре Шюрле (повече за травмата на Филип можете да прочетете ТУК!). В края на първото полувреме контузия получи и още един футболист на Борусия - Гонсало Кастро, като той също не можа да продължи двубоя и бе заменен от Шинджи Кагава.

Кевин Фоланд с деветия си гол за сезона даде аванс на Леверкузен в резултата в 30-ата минута, а Андрий Ярмоленко изравни в 73-ата.

В 12-ата минута стражът на Борусия Роман Бюрки, който имаше доста работа днес, реагира блестящо след изпълнение на фаул, а секунди по-късно той направи ново спасяване, този път след шут на Юлиан Брант от въздуха.

В 21-ата минута “аспирините” бяха много близо до гол във вратата на Роман Бюрки. Леон Бейли центрира отлично отляво и Кай Хавертц с глава удари греда, като топката всъщност се отби от сглобката.

Малко след това Бенямин Хенрихс застраши вратата на гостите след пробив отдясно, но шутът му с левия крак бе отправен право към направилия поредно спасяване Бюрки.

Домакините играеха много по-добре от съперника си и логично излязоха напред в резултата в 30-ата минута. Кевин Фоланд се отскубна от отбраната на Борусия, тръгна от центъра и напредна в половината на дортмундци, преодоля Бюрки и на празна врата нямаше как да сбърка - 1:0.

Мачът се развиваше отлично за домакините до 41-ата минута, когато Вендел получи червен картон и Байер (Леверкузен) остана с човек по-малко на терена. Бразилският защитник извърши брутално нарушение срещу Гонсало Кастро и заслужено бе отстранен от игра. Юношата и бивш играч на Леверкузен Кастро пък бе сменен от Шинджи Кагава.

В началото на второто полувреме Андрий Ярмоленко падна в наказателното поле на домакините след леко съприкосновение с играч на Байер, но “жълто-черните” не получиха дузпа в тази ситуация. Макло след това Шюрле пропусна добра възможност за гол за Борусия.

В 72-ата минута пък Фоланд се озова очи в очи с Бюрки, но не успя да го преодолее и домакините пропуснаха златен шанс да се доближат до победата.

И вместо резултатът да стане 2:0, секунди след пропуска на Фоланд украинецът Ярмоленко изравни. Шюрле получи топката отляво и я подаде на пласиралия се добре в наказателното поле на домакините Ярмоленко, който изигра положението отлично и изпрати топката в мрежата - 1:1.

Минута преди края Бюрки спаси изстрел от фаул на Бейли. Домакините изглеждаха по-гладни за победата в заключителните минути, но в добавеното време пред “жълто-черните” се откри прекрасен шанс да изтръгнат трите точки. Дортмундци обаче не се възползваха и футболистите на Петер Бос вече повече от два месеца нямат победа в Бундеслигата, като за последно спечелиха гостуването си на Аугсбург на 30 септември с 2:1. В последните си седем срещи в първенството Борусия има общо едва 3 точки.