ЦСКА (М) подгони лидерите с минимален успех в Казан (видео)

С гол на Понтус Вернблум в 45-ата минута ЦСКА (Москва) победи с 1:0 Рубин в Казан и се придвижи на 3-о място във временното класиране на руското първенство. Столичани бяха по-добрият отбор и взеха много ценни точки, които ги оставиха в битката за титлата.

Рубин изигра поредния си разочароващ мач и остана на 11-а позиция. Казанци отбелязаха само 1 гол в последните 5 мача и не са далеч от зоната на изпадащите.

Мачът беше много важен за "армейците", които спечелиха само една победа в предишните 4 кръга и изостанаха на 7 точки от водача Локомотив (Москва). Лошата новина за наставника Виктор Гончаренко след победата над Бенфика в Шампионската лига беше контузията на Георгий Шенников. Руският национал ще отсъства от терените около 3 месеца, а освен него в лазарета са още Георги Миланов и Алексей Березуцкий.
Всичко това принуди Гончаренко да предприеме смел ход, като заложи на върха на атаката на опорния халф Понтус Вернблум. Кирил Набабкин зае мястото на Шенников по левия фланг, а Виктор Васин замени Алексей Березуцкий в защитата.
Рубин отново влезе в серия от лоши резултати през последните седмици, а неумението на тима да бележи голове вече не изненадва никого. Курбан Бердиев този път заложи на двама нападатели - Максим Канунников и Илзат Ахметов, а малко зад тях десйстваше Магомед Оздоев.
Домакините започнаха по-концентрирано и с повече мисъл за атака. В 7-ата минута Руслан Камболов подаде на Канунников, но неговият удар бе много неточен. Казанци определено изненадаха съперника с офанзивния си подход и най-вече с постоянните включвания напред на десния бек Моритц Бауер. В 22-ата минута след центриране на швейцареца Игор Акинфеев изпусна топката, но бързо поправи грешката си.
ЦСКА отвърна с много добра комбинация между Алан Дзагоев и Вернблум, но шведът се забави с удара и Сослан Джанаев изби. В 31-ата минута бранителите на гостите се поколебаха кой точно да изчисти топката и от това се възползва Бауер, но сслед неговия бомбен удар късметът бе на страната на Акинфеев.
В края на полувремето ЦСКА вдигна оборотите и успя да поведе. Всичко започна от лошо изчистване на Рагнар Сигурдсон, след което Сергей Игнашевич шутира силно, а топката се отклони от крака на Вернблум и влезе във вратата на домакините.
Голът вдъхна самочувствие на "армейците" и след почивката те контролираха случващото се на терена. Пред Витиньо се откриха няколко възможности да използва бързината си, но бразилецът нямаше ден и провали не една и две контри. Логично, след час игра той бе заменен от младия Константин Кучаев.
Бердиев пък усили атаката с включването на Сардар Азмун, а в средата на терена за Рубин се появи Мийо Цакташ. Въпреки промените, в игрта на домакините нищо не се получаваше и за футболистите на ЦСКА беше лесно да пресичат в ранна фаза атаките към вратата на Акинфеев.
В 78-ата минута Дзагоев нагласи с глава топката на крака на Вернблум, но в този епизод си пролича, че шведът не е нападател и ударът му мина далеч от целта.
Последните минути бяха истинско мъчение за феновете на Рубин, защото техните любимци не можеха дори да доближат вратата на ЦСКА. Дълбоко в добавеното време пък Владимир Гранат повали Кучаев в наказателното поле, но Бибрас Натхо стреля слабо от бялата точка и Джанаев спаси. Това не се оказа фатално за гостите, които си тръгнаха с ценни три точки от "Казан-Арена".